Як зробити сифон для акваріума своїми руками?

Як зробити сифон для акваріума своїми руками? - Ветеринар

Акваріум покликаний радувати власним виглядом, однак для цього він потребує регулярного догляду. Краса і чистота житла риб повністю лягає на плечі їхніх власників. Підтримувати порядок в акваріумі складна справа.

Як зробити сифон для акваріума своїми руками? - Ветеринар

Впоратися з нею просто і швидко допомагають багато пристроїв, включно з фільтрами і сифонами. Причому деякі з них можна зробити легко самим, полегшивши собі часту і таку потрібну процедуру.

Що це таке і для чого він необхідний?

В акваріумах найбруднішим місцем вважається ґрунт, на якому збираються множинні продукти діяльності риб та інших мешканців світу під водою, а ще залишки корму. У підсумку його доводиться постійно чистити від бруду.

Для якісного та ефектного очищення можна скористатися сифоном. Такий пристрій дає можливість швидко і дуже просто зробити ґрунт чистим.

Досвідчені акваріумісти знають, що без сифона підтримувати чистоту в підводному маленькому світі дуже і дуже непросто. Адже якщо недостатньо добре видалити грязьовий наліт з дна, по закінченню певного часу під час його розкладання почнуть виділятися токсичні речовини. Причому чистити ґрунт потрібно не рідше одного разу протягом тижня.

Ще досить недавно очищення ґрунту здійснювалося методом промивання, що займало багато часу і було небезпечним для риб. Тому що в акваріумі через певний проміжок часу ставиться власне біологічне середовище, яке легко порушити. Дуже часто під час промивання страждала акваріумна рослинність, тому саме для неї сифон став порятунком.

Має сенс уточнити, що і крихітні, і дуже великі акваріуми на пару сотень літрів однаково потребують очищення. І допомогти з цим може власне сифон, який прекрасно прибирає бруд, фікалії мешканців акваріума і мул.

Наразі на ринку представлені різні моделі сифонів, що виділяються за показниками.

Сифон для акваріума буває двох варіантів:

 • механічний;
 • електричний, що працює на батарейках.

В основному, відмінностей у таких видів небагато. Фільтри являють собою склянку і шланг, а метод застосування у всіх сифонів однаковий. Робочий принцип полягає в тому, що фільтр опускається в акваріум і ставиться на дні, а через певний проміжок часу всі нечистоти самостійно стікають по шлангу і потрапляють в підставлену ємність. Коли вода стає світлою і чистою, можна перемістити “підводний пилосос” на іншу ділянку.

Дуже часто сифони робляться у вигляді довгого шланга, на кінці якого закріплена трубка. Додатково в комплекті може йти спеціальна груша для прокачування води, воронка або циліндр. Найкраще, коли стінки у сифона прозорі, щоб було помітно, якщо потрапило каміння, дрібні рибки або равлики. Необхідно сказати, що в електричних сифонах дуже часто можна налаштовувати водний потік, але вони підійдуть для акваріумів глибиною не більше 0,5 метра.

Супутні матеріали та інструменти

У магазинах є великий вибір сифонів, але не звертаючи уваги на це, бажано вміти робити його самостійно з матеріалів, які завжди під рукою. Насправді зробити “підводний пилосос” для акваріума вдома дуже легко і до того ж досить дешево. При цьому часові витрати також мінімальні.

Почати виготовлення сифона для акваріума варто з приготування необхідних матеріалів та інструментів. Дуже часто саморобні моделі виготовляють із крапельниці, пляшок, зроблених із пластику, або одноразових шприців. Отже, заздалегідь необхідно приготувати:

 • крапельницю одноразову або пляшку з пластика, або шприц;
 • жорсткий шланг;
 • соломинку для коктейлю;
 • обважнювач;
 • ніж;
 • спицю в’язальну або шило;
 • ізоляційну стрічку;
 • силікон як герметик.

Як зробити?

Зрозуміло, найкомфортніше в застосуванні електричний сифон, але з урахуванням його мінусів краще і дешевше собі зробити помічника для прибирання акваріума власними руками. Головний компонент в акваріумному сифоні — це шланг. Його вибирають, як правило, залежно від розмірів акваріума. Наприклад, якщо ємність на 100 літрів, то чудово підійде шланг діаметром 8-10 мм. Якщо вибрати занадто великий, то вода може злитися раніше, ніж дно добре очиститися.

Дуже часто розміри акваріумів не перевищують 50 літрів. Для цих ємностей існує величезна кількість сифонів, які дуже просто зробити з пляшки з платика або медичної крапельниці.

Виготовлення сифона з пляшки включає низку етапів.

 1. Спочатку з пляшки робиться воронка. Для цього її розрізають надвоє і беруть частину з шийкою. Це і буде важливим елементом акваріумного пилососа. Для середнього акваріума достатньо пляшки на півтора літра.
 2. Для сильнішого підсмоктування води з дна робиться нерівномірна кромка у вигляді зубчастих надрізів або зигзагоподібного зрізу. Але цей варіант вимагає дуже обережного поводження з сифоном, щоб не пошкодити рибкам.
 3. Інший етап — пророблення отвору в кришці пляшки. При цьому діаметр має бути однаковим з діаметром шланга. Трубка не повинна легко проходити в отвір, щоб не було протікань.
 4. Тепер потрібно вставити шланг зсередини кришки в отвір. Всередину лійки пропускається не більше 2-х сантиметрів трубки. Уся інша довжина шланга має залишатися зовні.
 5. Ідеальний отвір у кришці зробити дуже нелегко, тому найкраще для покриття герметиком скористатися силіконом. Щойно він остаточно висохне, можна користуватися сифоном.

З разової медичної крапельниці сифон для акваріума робиться дещо по-іншому.

 1. Насамперед потрібно від’єднати голку від контрольної ємності. Найпростіше це зробити, підчепивши ножем. Якщо запчастини скріплені занадто добре, то можна просто зрізати по самому краю.
 2. Тепер спицею або шилом слід прибрати захисну сіточку, оскільки вона в сифоні не потрібна.
 3. Далі відрізаємо вузол приєднання голки.
 4. Після чого акуратно витягуємо шланг із затискача. На нього одягається обважнювач, яким може бути грузик від гнучкого розпилювача. Після цього затискач повертається на власне старе місце.
 5. Заключний етап — на шланг одягається коктейльна трубочка. Сифон із крапельниці відразу готовий до застосування. Досить добре застосовувати його для невеликих акваріумів.

З медичного одноразового шприца також можна зробити чудовий сифон.

 • Процес виготовлення починається з відпилювання тієї частини корпусу шприца, де розміщуються вушка і стопорне кільце.
 • Далі спиляний край необхідно ретельно почистити лезом ножа від зазубрин. Для більшого ефекту навіть можна пройтися по ньому наждачкою.
 • Потім слід обрізати носик шприца, на який одягається голка. Якщо його діаметр не сходиться з діаметром шланга, тоді потрібно буде отвір дещо збільшити.
 • Поміщаємо в отвір, що вийшов, трубку і, якщо знадобиться, обробляємо силіконом для кращої герметизації. Все, “підводний пилосос” готовий до застосування.

Правила застосування

Акваріумісти з досвідом прекрасно знають, як правильно чистити дно акваріума із застосуванням сифона. Однак новачки абсолютно не завжди можуть взяти до уваги всі тонкощі. У підсумку з’являються проблеми, і створюється враження, що користуватися “підводним пилососом” досить непросто. Насправді все просто, якщо дотримуватися низки правил.

 • Слід регулярно стежити за кінцем шланга, на якому немає лійки, щоб бачити, як вода зливається під час очищення. Правильне його розташування — менше, ніж рівень води в ємності акваріума.
 • Чим нижче розташовувати кінець трубки сифона в акваріумі, тим більший водонапір можна отримати.
 • Якісно очистити ґрунт можна, помістивши воронку на повну глибину насипного дна. Таким чином, можна видалити навіть дуже маленьке сміття.
 • Під час вибору сифона або його самостійного виготовлення потрібно брати до уваги всі особливості акваріума. Для маленьких ємностей краще не підбирати потужні електросифони, а акваріуми великого розміру досить непросто прибрати маленькими пилососами.
 • Необхідно бути дуже акуратними під час прибирання акваріума занадто потужним сифоном, оскільки він здатний засмоктати його мешканців.
 • Чистити ґрунт найкраще за 1 раз. При цьому води має зливатися не більше 1/3 від усього обсягу.
 • Для обробки куточків та інших місць в акваріумі, куди важко потрапити, краще застосовувати сифон з крапельниці з тонкою трубкою або придбати спеціалізовані насадки на пилосос у зоомагазині.
 • В акваріумах з великою кількістю рослин також доводиться користуватися спеціалізованими вузькими насадками.
 • Під час прибирання важливо піднімати компоненти декору на кшталт великих каменів, корчів, замків.
 • На одній ділянці ґрунту сифон потрібно тримати, поки вода не стане чистою або хоча б не буде видалено 60% бруду.
 • Якщо є наявність в акваріумі мальків або ж просто дрібних рибок, краще одягати на сифон марлю, яку легко зафіксувати гумкою або ниткою.
 • Для створення тиску в трубці не обов’язково спускати повітря з трубки ротом, достатньо заткнути один її кінець пальцем, а другий помістити в акваріум. Коли відпускаєш палець, вода починає литися.
 • По завершенні очищення обов’язково необхідно долити стільки води, скільки було вилито.
 • Регулярність чищення акваріума сифоном залежить від чисельності в ньому рибок. Іноді достатньо 2-ох разів протягом місяця, а іноді необхідно робити прибирання щотижня.
 • Глибоке очищення сифоном доведеться проводити виключно на тих ділянках дна, на яких немає рослинності
 • Щоб у сифон проникало якомога менше ґрунту з акваріума, важливо правильно вибрати відстань від його поверхні до шланга. Якщо всмоктується дуже багато насипу з дна, то слід підняти розтруб вище. Тяга стане меншою, а ґрунт, що потрапив, вийде із сифона.

Про те, як зробити сифон для акваріума власними руками, дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , , , ,
close