11 речей, які ви не знали про троянди

Девід Больє — експерт з ландшафтного дизайну та фотограф рослин з 20-річним досвідом.

Троянди — одні з найпопулярніших і найвпізнаваніших квітів у світі. Факти про троянди завжди цікавлять людей, оскільки вони мають точку відліку: вони або бачили, або нюхали, або тримали в руках троянду. Наприклад, що означає отримувати або дарувати чорні троянди? Або, частіше за все, який сорт троянд найлегше вирощувати?

Деякі факти про троянди менш відомі, але все одно зачаровують шанувальників квітів. Також цікаво дізнатися про види квітів, які мають у своїй назві слово «троянда», але зовсім не є трояндами. Читайте далі, щоб дізнатися всі ці цікаві факти, в тому числі про те, що робить вас «розалістом» і про походження слова «розарій».

Значення кольору троянди: Що означають чорні троянди?

Чорних троянд у природі не існує, хоча селекціонерам вдалося зробити колір деяких сортів темнішим. Квітка, зображена тут, — це троянда «Майже чорна». Як бачите, назва сорту вигадлива, адже це просто темно-червоний колір. Флористи можуть змінювати зовнішній вигляд квітів, занурюючи стебла в підфарбовану воду, щоб зробити їх відповідними до нагоди (згадаймо зелені гвоздики на День Святого Патріка). Отже, що означають чорні троянди з точки зору квіткової символіки? Ви можете мати кілька значень для чорних троянд. І якщо ви плануєте надіслати комусь символічне повідомлення, додайте інші підказки, щоб ваше послання не було неправильно зрозумілим. Нижче ми пропонуємо кілька можливих значень чорних троянд. Вони можуть символізувати

 • Смерть (реальну)
 • Смерть (метафоричну: наприклад, кінець чогось; значні життєві зміни)
 • помсту
 • Опір
 • Траур, відчай
 • Таємниця
 • Зло (як темна сторона нашої психіки)

Деякі люди також можуть купити або відправити чорні троянди з кількох інших причин:

 • Цей колір холодний, сміливий і елегантний у своєму мінімалізмі
 • Вони є шанувальниками готичної моди або подібних субкультур чи стилів життя

Щоб відповісти на питання: «Що означає отримувати або дарувати чорні квіти?», потрібно враховувати обставини і відправника. Це може бути дуже по-різному. Так, якщо хтось надіслав вам чорні троянди — хтось, кого ви знаєте як любителя цього кольору, тому що він сучасний або привертає увагу — це може не мати нічого спільного з помстою, бажанням розірвати стосунки або злими намірами.

Яких кольорів бувають троянди?

Звичайно, троянди бувають білими, червоними і всіма іншими відтінками цього спектру. Відтінки жовтого, помаранчевого, фіолетового і навіть коричневого та зеленого є більш екзотичними завдяки домашнім сортам; вони не зустрічаються у диких троянд. Чорний і синій — єдині значні винятки; щоб отримати ці кольори, флористи повинні їх фарбувати. На фото — двоколірний приклад. Троянди, ймовірно, були вперше вирощені в Китаї в 500 році до нашої ери, а потім потрапили до Єгипту, Греції та Риму. Вважається, що найдавнішим видом на той час була Rosa gallica, яка зустрічається у відтінках червоного, рожевого, білого, фіолетового та мармурового кольорів.

Чи складні троянди в обрізанні та догляді?

Троянди часто сприймаються як вибагливі рослини. Але це факт чи вигадка? У своєму вступі до книги «Успіх з трояндами» Грем Кларк зазначає, що багато сортів «були виведені спеціально для стійкості до деяких поширених шкідників і хвороб». Він також стверджує: «Навіть обрізка кущових троянд не повинна бути настільки точною, як вважалося раніше». На підтвердження цього твердження Кларк посилається на випробування, які продемонстрували, що «якщо обрізати троянду садовими ножицями, то в результаті ви отримаєте стільки ж квітів, як якщо б витратили години» на ретельну обрізку. З такою великою кількістю сортів важко зробити узагальнення. Деякі троянди вибагливі, але деякі троянди досить легко вирощувати. Троянда на фото належить до таких, що не потребують особливого догляду, і називається «Candy Oh! Vivid Red». Якщо ви боїтеся, що ваш великий палець недостатньо зелений для догляду за трояндами, ця троянда — саме той сорт, який ви захочете вирощувати. Candy Oh! — це «ландшафтна троянда».

Натисніть Play, щоб дізнатися, як вирішити поширені проблеми з трояндами

Які види троянд існують?

Існують різні способи класифікації троянд. За даними Американського товариства троянд, існує три основні групи: види (дикі троянди), старі садові троянди (виведені до 1867 року) і сучасні троянди (виведені тільки після 1867 року). Ось кілька найпоширеніших категорій, якими користуються експерти, а саме

 • Чайно-гібридні: Вічнозелені гібридні садові троянди, схрещені з чайними трояндами
 • Поліантові: садові сорти, виведені з гібридів R. multiflora
 • Флорибунди: Садові троянди від схрещування чайно-гібридних троянд з трояндами-поліантами
 • Грандіфлора: Зазвичай великі садові троянди; схрещування чайно-гібридних троянд з флорибундами; на фото ‘About Face’ — грандіфлора

Деякі більш прості класифікації включають в себе спосіб використання певної групи троянд, наприклад, спільні якості серед певної групи. Наприклад, «ландшафтні троянди» витривалі, прості у догляді і є фаворитами в ландшафтному дизайні, що не вимагає особливого догляду. Популярний гібрид «Нокаут» є ще одним прикладом ландшафтного типу. Інші популярні сорти — мініатюрні або міні-троянди флора, що виростають від 15 до 30 дюймів і виведені на основі гібридних чайно-гібридних троянд і флорибунда.

.

До якого типу рослин відноситься троянда?

Трояндові рослини технічно класифікуються як кущі. Але, як і у випадку з багатьма іншими рослинами, ви можете класифікувати їх по-іншому. Деякі люди відносять троянди до трав’янистих рослин, що відображає їх використання в кулінарних приготуваннях. Наприклад, плоди шипшини (на фото) їстівні і містять багато вітаміну С. Пелюстки троянд також їстівні. Троянди також відомі як ароматизатор парфумів. Плоди шипшини — це привабливі плоди рослини, що додають візуального інтересу до рослини в середині осені після того, як період цвітіння відцвіте. Зазвичай вони мають колір від червоного до помаранчевого, але у деяких видів — від темно-фіолетового до чорного. Вони можуть бути округлими, у формі чоток або (у випадку Rosa moyesii) у формі прапорця.

Чи всі троянди — кущі? А як щодо плетистих?

Ботаніки класифікують всі троянди як чагарники. Чагарник — це будь-яка рослина, яка виростає з землі без єдиного дерев’янистого стовбура, що відокремлює коріння від гілок. Деякі види троянд не схожі на типові кущі, зокрема, плетисті. В’юнкі троянди зазвичай називають плетистими, і вони утворюють довгі 8-20-футові тростини, які потребують опори у вигляді шпалери або альтанки. Хоча вони не є справжніми плетистими трояндами, деякі троянди називають плетистими, а інші — кучерявими. Плетисті троянди зазвичай цвітуть один раз, тоді як в’юнкі троянди зазвичай повторюють цвітіння протягом літа і осені. Крім того, в’юнкі троянди менш витривалі, хоча і дають більші квіти, в той час як плетисті троянди більш плодовиті, з’являються у вигляді спреїв. На фото гімалайська плетиста мускусна троянда Paul’s росте над садовою альтанкою. Ця рослина починає цвісти в перші тижні червня в зоні вирощування 5. Роза багатоквіткова, ще один вид розлогих троянд, є інвазивною рослиною з Японії.

Глід — це велика родина

Факт про троянди, який повинен вразити будь-кого, навіть експертів, полягає в тому, що троянди належать до підродини розоцвітих (Rosoideae), до якої також належать малина, ожина та полуниця. Rosa — це їхня родова назва, а Rosaceae — це родинна назва, але існує шість підродин, включаючи глід. Троянди і глід — це колючі квітучі чагарники, причому глід дає червоні ягоди, що нагадують шипшину. Деякі з рослин інших підродин є одними з найвідоміших у рослинному світі, зокрема глід (на фото) та наступні:

 • Яблуні
 • кущі кизильників
 • Кущі спіреї
 • Квітучі кущі айви
 • Мигдалеві дерева

Яку функцію, окрім красивого вигляду, можуть виконувати троянди у вашому ландшафтному дизайні?

Оскільки вони невибагливі у догляді, ландшафтні троянди, такі як Candy Oh! Vivid Red» іноді висаджують на берегах річок, щоб допомогти контролювати ерозію ґрунту. Ці кущі сильнорослі і мають кореневу систему, яка ефективно утримує ґрунт на пагорбі. Троянди часто слугують рослинами для живоплоту. Про ці кущі ходять легенди, що вони мають колючки, а колючки допомагають відлякувати зловмисників. На фото — приклад живоплоту з троянд, і в цьому випадку рослини також приховують цю огорожу з рабиці. Роза ругоза — солестійка рослина, тому якщо у вас є будинок на пляжі, ці кущі стануть чудовим доповненням до ваших приморських насаджень.

.

Троянда з іншим ім’ям?

Відомий рядок Шекспіра про троянди ставить під сумнів поверхневе значення імен. Більшість троянд — це запашні квіти. Але чи будуть вони пахнути менш солодко, якщо їх назвати іншим ім’ям? Все більше і більше сучасних троянд мають менший аромат, ніж у минулі роки. Оскільки троянди мали значні проблеми з хворобами, вони були селекціоновані, щоб бути більш стійкими до хвороб. Але під час генетичних експериментів ген стійкості до хвороб переважав над геном аромату, що призвело до появи більш стійких до хвороб, але менш ароматних троянд. Відкриття генних маркерів та інструментів для редагування генів обіцяє повернути аромат на перший план. Деякі назви можуть бути оманливими, особливо якщо ви шукаєте одне, а отримуєте зовсім інше. Наприклад, деякі рослини мають у назві слово «троянда», але не є справжніми трояндами МакКоя. Kerria japonica (на фото) зазвичай називають «японською трояндою», але вона не належить до роду Rosa. Принаймні, вона є членом родини розоцвітих. Троянда Шарон ще більш заплутана, оскільки належить до зовсім іншої родини рослин: мальвових.

Культурний вплив троянди

Жодна інша квітка не проникла в нашу культуру так глибоко, як троянда. Деякі стандартні культурні, історичні та всесвітньо визнані посилання, пов’язані з трояндами, підкреслюють поширеність цієї квітки:

 • Музика: «Ramblin’ Rose», «Yellow Rose of Texas», Guns N’ Roses
 • Фільми: «Бутон троянди» у фільмі «Громадянин Кейн», зачарована троянда у фільмах «Красуня і чудовисько» та «Спляча красуня», ванна з трояндових пелюсток у фільмі «Красуня по-американськи».
 • Ідіоматичні вирази: sub rosa (конфіденційно), «рожеві окуляри», «пахнути трояндами», «немає ліжка з трояндами», «зупинись і понюхай троянди»
 • Література: Середньовічна поема «Романс про троянду», «Троянда з будь-яким іншим ім’ям пахла б так само солодко» з «Ромео і Джульєтти» Шекспіра, «Хвора троянда» Вільяма Блейка.
 • Історія: Війна троянд, орден розенкрейцерів (братська організація «рожевого хреста»), символ Соціалістичної партії, «Хліб і троянди» (політичне гасло американського жіночого руху за виборчі права)

Що ж означає термін «розарій»? Він означає «культиватор або шанувальник троянд». Щоб бути розарієм, не обов’язково бути селекціонером троянд; ви можете мати певний інтерес або хобі, пов’язане з трояндами, щоб користуватися цим терміном.

І якщо ви коли-небудь замислювалися над словом «розарій», то, здається, воно пов’язане з трояндами. Яке відношення до троянд має набір римо-католицьких молитов (або нитка бісеру, що використовується для підрахунку цих молитов)? Etymology.com стверджує, що «розарій» походить від латинського rosarium, що означає розарій. Діва Марія також тісно пов’язана з трояндами. Оскільки розарій — це серія молитов (включаючи молитву «Богородице Діво»), то в переносному значенні він означає «сад молитов».

Поєднання та розміщення у вашому ландшафтному дизайні

Як і у випадку з будь-якою іншою рослиною, місце, де ви посадите троянди в ландшафтному дизайні, має велике значення для того, наскільки ви будете задоволені ними. Плануючи посадки, враховуйте жорсткий ландшафт, наприклад, паркан (на фото), і м’який ландшафт або рослини. Ця фотографія ілюструє, як яскраві червоні та зелені кольори добре виділяються на білому фоні. Які ще рослини ви будете поєднувати з трояндами? Ви можете розглянути це питання на декількох рівнях. У своїй книзі «Троянди люблять часник» Луїза Ріотт стверджувала, що троянди і часник слід висаджувати разом, оскільки часник бореться з чорною плямистістю, поширеною хворобою троянд. Як правило, ваш вибір квітів буде продиктований кольоровою гамою ландшафту, яку ви шукаєте. Так, якщо вам подобається поєднання червоного і жовтого, має сенс розглянути червоні троянди з жовтими квітами, які ви хочете. Плануючи посадку рослин-компаньйонів, ви також повинні враховувати наступні фактори:

 • Чи цвіте інша рослина в ту ж пору року?
 • Чи холодостійка вона у вашому регіоні?
 • Чи однакові вимоги до сонячного світла, води та ґрунту для обох квітів?

Хорошим довідником для планування комбінацій є «Енциклопедія комбінацій рослин» Тоні Лорда. У цій книзі ви знайдете всю необхідну інформацію без необхідності досліджувати всі ці різні фактори самостійно.

Джерела статей

Для підтвердження фактів у наших статтях The Spruce використовує лише високоякісні джерела, включаючи рецензовані дослідження. Ознайомтеся з нашим редакційним процесом, щоб дізнатися більше про те, як ми перевіряємо факти і забезпечуємо точність, надійність і достовірність нашого контенту.

 1. Бутіньї, А.Л., Дохін, Н., Порнін, Д. та ін. Огляд та можливість виявлення генетичних модифікацій декоративних рослин. Hortic Res 7, 11 (2020).
Позначки:, , , , , , ,
close