Цікаві факти про вино, які можуть здивувати

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Цікаві факти про вино розкривають найрізноманітніші сторони найдавнішого напою. Чому вино корисно пити, як воно має зберігатися і навіщо у келиха ніжка? Про ці та інші факти розповіли фахівці у сфері виготовлення і споживання вина.

Загальні факти про вино

Які є цікаві факти про вино? Їх насправді дуже багато. Наведемо кілька вельми дивовижних.

Дубовий смак вина ванільний

Оз Кларк у книзі «Вино по келихах» пише, що дубовим вино називають за характерний смак, який з’являється після витримки в бочках із зазначеного сорту деревини. Цікаво те, що мається на увазі в цьому випадку ванільний присмак. Річ у тім, що в дубі міститься чимало ваніліну, який надає вину пряного і вершкового відтінків.

Вино знищило римлян

Римляни мали звичку класти в глечики з вином шматки свинцю. Річ у тім, що оксид цього металу робив напій солодшим і водночас перетворював його на отруту. Ситуація ускладнювалася ще й повсюдним використанням свинцю в найрізноманітніших сферах.

Вино та їжа

Адам Макдауелл у книзі «Drinks. Практичний путівник. Міцний алкоголь. Коктейлі. Вино & пиво» пише, що з м’ясом слід вживати червоне вино, а з рибою та птицею — біле. Якщо обід складається з кількох різнопланових страв, рекомендується подавати універсальне рожеве вино.

 1. Ідеально підкреслюють смак шампанського картопляні чіпси.
 2. Солодкі кріплені вина поєднуються з горіхами та оливками.
 3. З шоколадом знавці рекомендують вживати херес або солодкий портвейн.
 4. До сиру немає сенсу подавати дороге червоне вино, оскільки він все одно заглушить усі нотки ексклюзивного напою.

Найбільша стандартна пляшка

Найоб’ємнішу пляшку з вином, яку тільки можна зустріти в супермаркетах, називають «магнум». Її місткість становить 1,5 л, тобто в неї поміщається вміст двох звичайних пляшок вина по 0,75 л.

А найбільша пляшка у світі виконана в єдиному екземплярі 2001 року. Назвали ємність, в яку влізло 130 л каберне «Максимус». Лот був підготовлений спеціально для аукціону Sotheby’s і пішов на торгах за $55 812.

Найбільше споживає вина Ватикан

У цій мініатюрній державі, розташованій у самому центрі Риму, кожен із 1000 жителів випиває щорічно по 74 літри вина.

Для порівняння середньостатистичний італієць задовольняється 37,6 л. Дослідники припустили, що справа тут в акцизах, які існують у Ватикані на вино. Вони значно нижчі, ніж в Італії.

Вино треба зберігати в положенні лежачи

Якщо вдома створюється запас вина, то, незалежно від розміру ємності, зберігайте пляшки в положенні лежачи. Це правило добре для будь-яких сортів вин, включно з шампанським, портвейном або токаєм. У такому положенні забезпечується постійне зволоження пробки, що гарантує пляшці герметичність. Тримайте пляшки в темному, прохолодному місці подалі від обігрівачів.

Ніжки у келихів не для краси

Винні келихи роблять на довгих ніжках не випадково. Саме за ніжку їх необхідно тримати під час використання. Це дає змогу вину зберігати оптимальну температуру (на 3-5 °С нижчу, ніж у кімнаті), за якої букет розкривається найкраще.

Які є цікаві факти про червоне вино?

Для червоного вина у світі найчастіше використовують виноград «каберне совіньйон». Його в наш час вирощують на всіх материках, за винятком хіба що Антарктиди. Така популярність пояснюється просто: цей виноград невибагливий, дає хороші врожаї і вважається ключовим у виробництві французького бордо. Наступні за популярністю — мерло, мальбек, сіра і неббіоло.

Старіючи, червоне вино світлішає

У процесі бродіння утворюються різні кислоти, які знебарвлюють присутні в їхньому складі таніни. Що старіше червоне вино, то менше воно нагадує рубін і більше темний бурштин.

Для червоних вин є особливі келихи

Келихи бордо, ємність яких становить 600 мл, використовують для не надто кислих вин з великим вмістом танінів (каберне совіньйон, мерло). Келихи бургундія випускаються об’ємом до 750 мл. З них п’ють легкі молоді червоні вина на основі божоле, піно-нуар, неббіоло.

Вино може принести користь

 • Келих вина містить антиоксидантів стільки ж, скільки 20 склянок яблучного соку або сім апельсинового.
 • Помірне вживання червоного вина знижує ймовірність розвитку раку і підвищує шанс дожити до глибокої старості.
 • Келих вина на день знижує тиск, збільшує кількість корисного холестерину і розріджує кров, що, своєю чергою, гальмує запальні процеси в усьому організмі.
 • Медичне дослідження доктора Ілзе К. Шрікс та її колег доводить, що регулярне помірне споживання червоного вина покращує настрій.

Які є цікаві факти про біле вино?

Найпопулярніше біле вино робиться з винограду сорту «шардоне». Назву він отримав від села Шардоне, яке розташоване в історичній області Франції Бургундії.

У цьому регіоні шардоне вважається найголовнішим сортом вина, для якого характерні нотки карамелі, ананаса і персика. Також шардоне використовується при створенні найвідоміших шампанських вин. Трохи менше, ніж шардоне, популярний совіньйон блан, мускат і рислінг.

Іноді біле вино робиться з червоного винограду

Колір червоному вину надає шкірка виноградин. Якщо її з ягідок зняти, то біла м’якоть дасть практично безбарвний сік, який під час подальшого бродіння набуде характерного легкого солом’яного відтінку.

З м’якоті червоного винограду з 2002 року виготовляють біле каберне совіньйон і ще італійське санджовезе б’янко.

Шампанське вже не те

Французькі виробники шампанського з невичерпною працьовитістю опротестовують право іноземних виноробних підприємств називати своє ігристе вино шампанським. Тим часом глобальне потепління торкнулося і Шампані. Тут помітно потеплішало, і виноград збирають у той самий термін, але більш зрілим, що впливає на смак готового продукту: він стає солодшим.

Ось ще кілька фактів:

 1. Біле вино легше за червоне, бо в ньому менше алкоголю. Білий виноград, на відміну від червоного, збирають раніше дозрівання, оскільки це дає змогу забезпечити необхідну кислотність кінцевого продукту. У такій сировині мало цукру, а значить і алкоголю утворюється менше.
 2. Біле вино не дуже калорійне. Келих шардоне містить не більше 143 ккал, тоді як червоне сухе в тому ж обсязі — до 195 ккал.
 3. Чим біле вино старше, тим воно темніше. У процесі окислення відтінок вина змінюється зі світло-солом’яного на бурштиновий.
 4. Від білого вина практично не буває похмілля, оскільки воно містить менше алкоголю, пігментів, метанолу і дубильних речовин.

Вивчивши цікаві факти про біле та червоне вино, переконайтеся, що ці напої не дарма зберігають свою популярність з давніх часів. Насолоджуючись вином, пам’ятайте, що для пізнання істини достатньо одного келиха.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Бурштин: магічні властивості, цікаві факти про камінь

Місячний камінь: значення, властивості, факти

Камінь опал: магічні властивості, значення, цікаві факти

Позначки:, , , , , , ,
close