Акули: скільки мають зубів, яка тривалість життя та інші цікаві факти про морських хижаків

Акули складають надряд хрящових риб. Вони існують на планеті приблизно 400 млн років. Сучасні 34 родини акул складаються з понад 500 видів. Найвідоміші — біла акула, японський пілонос, плащоносна, молотоголова.

Знання про них продовжують поповнюватися. Доктор біологічних наук Володимир Долганов описує рідкісну наукову удачу — єдине затримання глибоководної колючої акули біля берегів Японії.

Акули мешкають у всіх океанах

Де водяться акули? Ці риби населяють усі океани, переважно в помірних і тропічних широтах. Здебільшого вони мешкають у морській воді, але деякі види можуть запливати далеко в річки і жити в прісних водах. У морях акули можуть опускатися на глибину до 2 000 м, іноді до 3 000 м.

Одна з найнебезпечніших для людини рифова акула мешкає в Карибському морі. У прибережних водах Австралії багато небезпечних акул усіх видів.

Чи є акули в Середземному морі? Тут їх налічується до 47 різновидів, зокрема найнебезпечніші — велика біла акула, піщана тигрова, бичача акула. Але випадки нападу на людей рідкісні, тому що вони вважають за краще перебувати у відкритому морі далі від берегів.

У акул особлива будова тіла

Ці риби мають видовжене тіло торпедоподібної форми, великі плавники. Розміри акул варіюються від 17 см до 20 м. Дивовижна особливість: скелет акул не має кісток, замість них хрящові тканини. Шкіра риб вкрита пластинами з шипами. Якщо вести рукою від голови, вона здається гладенькою, а коли у зворотний бік (від хвоста), як наждачний папір.

Акули мають хороші електро- і магніточутливі рецептори, що дає змогу виявляти жертву за електричними полями. Розвинений нюх акул уловлює запах крові за її концентрації у воді 1:1 млн.

Зуби акул — видозмінені шкірні утворення

Найунікальніша особливість акул — їхні зуби. Платформа Animal Queries пише, що в більшості вони мають форму конусів, але в придонних мешканців пристосовані дробити здобич, а в хижаків — зазубрені, щоб розрізати та рвати її. Усі зуби однакові, корінних немає.

Зуби в акул, як пише журнал «Наука и жизнь», видозмінені шкірні утворення, як луска. На хрящах вони щільно не закріплені, тому часто випадають, але ніколи не закінчуються: місце зуба, що випав, одразу ж займає наступний, щелепа виробляє їх як конвеєр.

Скільки зубів у акули? Зуби на щелепах акул розташовані в кілька рядів (від 5 до 15), у акули-бика — у 50 рядів. У різних видів різна кількість зубів, в один час їх може бути до 300-350, а за все життя — кілька тисяч. Так, у великої білої акули за її життя виростає близько 20 тис. зубів.

Акули здатні до соціальної поведінки

Акули часто асоціюються з самотніми морськими мисливцями, але більшість їх веде осілий і малорухливий спосіб життя. Вони можуть збиратися групами. Це спостерігали в Каліфорнійській затоці, де зібралися до сотні молотоголових акул. Акули здатні і до соціальної поведінки, відомі випадки, коли група їх стягувала з берега мертвого кита, щоб з’їсти на глибині.

Акули пересуваються зі швидкістю 8 км/год, але під час полювання роблять кидки до 19 км/год. Сигнали загрози акули подають, збільшуючи амплітуду плавальних рухів.

Акули сплять із відкритими очима

Як сплять акули? Більшість цих риб сплять на дні, при цьому прокачують воду через зябра. Очі під час сну у них відкриті, щоб не пропустити небезпеку. Акули з роду катранів можуть спати в русі. Деякі види акул постійно залишаються у свідомості. Вести такий спосіб життя їм дозволяє здатність півкуль мозку відпочивати по черзі.

Не всі акули — хижаки

Більшість акул — хижаки. Харчування залежить від особливостей і місць проживання видів. Серед них є ті, які харчуються планктоном і дрібною рибою. Це китова, гігантська та великорота акули.

Придонні види харчуються крабами, ракоподібними, деякі види — планктоном. Біла акула полює на велику рибу, тюленів, морських левів, дрібних китоподібних, може їсти падаль.

Акули уникають зіткнень із дельфінами

Чому акули бояться дельфінів? Акули успішно атакують дельфінів, які відбилися від зграї. Але ці тварини існують колективно, у відповідь на агресивну поведінку акули дельфіни оточують її, штовхають, б’ють потужними дзьобами. Мітять при цьому у вразливе місце — зяброві щілини. Так вони легко можуть убити морського хижака.

У різних видів акул різні способи розмноження

За способом розмноження є акули яйцекладучі, яйцеживородні та живородні. Яйця акули відкладають на водоростях, вони великі, покриті рогоподібною оболонкою. У акул, що яйцеживородять, яйця затримуються в організмі, дітки, що вилупилися, залишаються деякий час усередині, причому термін виношування їх достеменно невідомий, імовірно, це може тривати до 2 років.

У живородних акул ембріони небезпечні вже в утробі матері. Тільки-но в них з’являються зуби, вони починають пожирати одне одного, в результаті народжується тільки одне дитинча. Новонароджені акулята зазвичай відразу пристосовані до самостійного життя.

Акули можуть зникнути з лиця Землі

Скільки живуть акули? Природна тривалість життя у різних видів акул відрізняється, більшість живе до 20-30 років. Відома плямиста колюча акула, яка прожила до 100 років.

Але ці риби страждають від забруднення морів і хижацького вилову. За даними захисної організації Shark Foundation, щорічно люди вбивають 100 млн акул, причому близько 73 млн — заради плавників, з яких в азіатській кухні готують делікатесний суп.

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) б’є на сполох, що понад третина акул і пов’язаних із ними риб перебувають під загрозою зникнення через надмірний вилов: за період із 2014 року він збільшився вдвічі. Це загрожує небезпекою втратити цю давню групу істот, які відіграють ключову роль в океані.

Про морських хижаків ходить багато легенд і небилиць. Їх породжують розміри, особливості та небезпека акул. Але вчені вже замислюються над тим, хто для кого більш небезпечний — акули для людини чи навпаки.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , , , , , , , , , ,
close