Безумовна любов: що це таке і як проявляється

Уявіть, що у світі не існує безумовної любові. Людині від моменту народження доведеться все життя заслуговувати на любов, якої вона постійно і відчайдушно потребує. Що таке безумовна любов, які її різновиди існують і як розпізнати це почуття, розповіли провідні фахівці у сфері людських взаємин.

Що таке безумовна любов?

Безумовна любов — любов до когось, яка не залежить від тимчасових або зовнішніх умов, обставин, дій, вчинків об’єкта. Для безумовної любові успіх, інтелект, харизма чи зовнішній вигляд не мають жодного значення.

Для зародження й підтримання почуття не потрібно жодних передумов, як у випадку умовного кохання, що виникає через високу оцінку досягнень, якихось моральних чи фізичних якостей людини.

У чому суть безумовної любові? Вона полягає в співчутті, прийнятті людини такою, якою вона є. У безумовній любові немає:

 • обмежень, умов, егоїзму та егоцентризму;
 • маніпуляцій, придушення волі іншої людини або гіпертрофованої опіки;
 • осуду, приниження, психологічного або фізичного насильства;
 • поблажливого або принижувального ставлення до об’єкта любові.

Гіпнотерапевт і письменник Кетрін Агранович впевнена, що першою безумовною любов’ю людини має стати любов до себе. Але є й інші прояви цього почуття.

Які види безумовної любові бувають? Психологія визначає такі різновиди:

 • любов до себе (самоповага);
 • материнська та сиблінгова (до сестер і братів);
 • романтична;
 • альтруїстична та релігійна (до Бога, світу).

Любов до себе

Що таке безумовна любов до себе? Психологиня, журналістка, письменниця та блогерка Марина Комісарова вважає, що для безумовної любові не потрібно шукати умови чи підстави.

Безумовна любов до себе — це самоповага та адекватна самооцінка. Самозамилування, себелюбство та інші нарцисичні риси не мають до неї жодного стосунку. У першому випадку людина приймає і любить себе такою, якою є, а в другому доводить собі й оточенню власну значущість.

Материнська та сиблінгова любов

Що таке безумовна любов до дитини? Як пише в книжці «Мистецтво любити» філософ, соціальний психолог, психоаналітик Еріх Фромм, мати любить свою дитину за те, що вона є. Її любов дитина отримує, тому що вона інстинктивна. Її не потрібно заслуговувати і не можна втратити. Материнська любов або є, або немає.

Любов між братами і сестрами дуже схожа на батьківську любов. Воно довговічне, хоч і проходить випробування на міцність у дитинстві та підлітковому віці, як зазначає Володимир Век у монографії «Закоханість і любов». Вона виникає на основі кровної спорідненості, тому непорушна. Любов сиблінгів допомагає їм протистояти примхам долі.

Любов до партнера

Що таке безумовна любов до чоловіка/жінки? Група вчених під керівництвом нейробіолога, доктора філософії, психолога і письменника Маріо Борегарда з’ясувала, що безумовне романтичне кохання активує в мозку зони, які схожі на ті, що порушуються під час материнського кохання.

Під час безумовної любові до партнера працюють три ділянки мозку (прояв материнської любові зачіпає сім ділянок). Дослідження виявило, що, навіть якщо закоханий нічого не отримує натомість, у його організмі виникає викид дофаміну.

Вселенська та релігійна любов

Еріх Фромм називав вселенську любов братньою. Її відмінні ознаки — відповідальність, турбота, повага, ґрунтовне знання іншої людської істоти, бажання продовжити її життя.

Під впливом цього почуття люди здійснюють героїчні вчинки, кидаються на допомогу, ризикуючи життям, жертвують великі суми на благодійність, як це робить, наприклад, подружжя Гейтс.

До безумовної любові можна віднести любов до справи, тварин, життя або всього живого на Землі. Любов до Бога — це дотримання моральних правил, прояв справедливості та милосердя до себе й оточуючих. Вона мірило духовності людини, її чистоти.

Психолог Рамі Блект пояснює, що, якщо зникне любов, усі блага сучасного світу не заповнять душевної порожнечі, і життя людини стане схожим на існування робота. Люди без любові сприйматимуть інших як засіб для досягнення тих чи інших цілей.

Як проявляється безумовна любов

Скептики ставлять під сумнів існування безумовної любові. Як пише психолог, письменник Вадим Куркін, у 90% випадків люди люблять за щось. Найчастіше людина обирає об’єкт любові за якісь особливості, достоїнства і навіть недоліки. Кожна людина сама визначає, чи входить її почуття в поняття безумовної любові, яку відчувають інші 10% людей.

Як розпізнати безумовну любов? Для того, хто любить, не мають значення такі особливості об’єкта любові:

 • зовнішні дані, недоліки фігури, зовнішності, стилю одягу, ходи;
 • розумові здібності, освіта, інтелект
 • статус, становище в суспільстві, особисті успіхи та досягнення;
 • матеріальний стан, фінансове благополуччя, успішність;
 • риси характеру, особисті якості, недоліки виховання та поведінки.

Коли людина любить іншу людину безумовною любов’ю, то всі вчинки того сприймає як її рішення, які необхідно поважати. За безумовної любові той, хто любить, не намагається підігнати зовнішні чи внутрішні якості об’єкта любові під створений в уяві ідеал.

Як пише в книзі «Шлях до свободи. Кармічні причини виникнення проблем, або Як змінити своє життя» психотерапевт, письменник Володимир Жикаренцев, за безумовного кохання закоханий:

 • не відчуває необхідності нав’язувати власні поняття і бачення світу тому, кого любить;
 • не вчить, як і що говорити, про що думати і як чинити;
 • не засуджує за зроблений вибір, вчинки і справи.

Володимир пояснює, що за безумовної любові людина отримує можливість реалізувати власні завдання, досягти особистих цілей і самостійно обрати життєвий шлях.

Безумовне кохання — це не жертвування собою на догоду іншому. Коли людина ставить умови або обмежує в чомусь партнера, щоб досягти психологічного або фізичного комфорту, то це умовне кохання. Безумовне кохання передбачає повну довіру і надання повної свободи дій. У такій психологічній ситуації людям комфортно в будь-якій обстановці, сторонні чинники не мають впливу на міцність і силу почуттів до коханої людини.

За безумовної любові люди не змушують тих, на кого це почуття спрямоване, відмовлятися від звичок, життєвих поглядів і принципів. Вони беззастережно все приймають і прощають коханим.

Психологиня, коуч і письменниця Алла Фолсом розповідає, що любити іншу людину безумовним коханням — це не тільки приймати її з усіма перевагами та недоліками, а й продовжувати захоплюватися об’єктом любові, незалежно від її дій, висловлювань і вчинків.

Кандидат медичних наук, письменник Олег Торсунов вважає, що безумовна любов підвладна тільки святим людям. Решті людства, щоб осягнути це всепоглинаюче почуття, необхідно:

 • постійно працювати над власними почуттями та емоціями;
 • очищати свідомість;
 • займатися самовдосконаленням і духовним зростанням.

Тільки постійна робота над собою та своїми емоціями навчить людину чистої, щирої любові.

Науковці, філософи, психологи ще довго шукатимуть визначення всім формам прояву людської любові та сперечатимуться про її існування. Уже зараз можна з упевненістю сказати, що безумовне кохання — найчистіший, найбезкорисливіший, найповніший і найсвітліший прояв цього багатогранного почуття.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , , ,
close