Вознесіння Господнє: суть, дата та традиції свята

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Вознесіння Господнє продовжує цикл весняних церковних свят. Відзначають його віряни східного та західного обрядів. Що означає це торжество для християн, яке місце посідає серед інших свят і які традиції святкування склалися за століття існування християнства?

Суть свята та його місце в церковному календарі

Вознесіння Господнє — одне з великих двунадесятих свят. Коли Вознесіння Господнє у 2022 році? Воно входить до великодніх урочистостей і прив’язане до дати Великодня. Відзначають його на 40-й день після Воскресіння Христового, що завжди припадає на четвер шостого великоднього тижня. Цього року православні відзначають його 2 червня, а католики відсвяткували 26 травня.

Витоки та значення Вознесіння Господнього

Новозавітна історія про земне життя Ісуса Христа стала основою всіх християнських свят. Вознесіння Господнє встановлено в пам’ять про події, які трапилися після розп’яття і Воскресіння Спасителя. Про це диво оповідає Євангеліє від Марка і Луки, Діяння святих апостолів.

Митрополит Дмитро Ростовський (XVII-XVIII ст.) пише, що після Воскресіння любов до учнів утримувала Ісуса Христа на землі. Але постійно з ними він уже не перебував, а з’являвся їм час від часу, продовжував свої настанови. На 40-й день він також з’явився учням, подарував їм благословення, після чого вознісся на небо. Ангели сповістили апостолам, що Ісус повернеться у другому пришесті так само.

Що означає Вознесіння Господнє? Цим явищем завершилося земне служіння Спасителя. Його людська природа обожествилася, стала невидимою для людей. Він пішов на небо, відкривши його людям як вічний дім, царство істини і добра. Тоді стало зрозуміло, що смерть — це не печаль, а перехід душі в інший світ. Але, як пише протоієрей Ліверій Воронов, свято Вознесіння не означає заперечення цінності земного життя, тому що світ і людина — задум Божий.

Чому саме на 40-й день відбулося Вознесіння? Дмитро Ростовський пише, що через 40 днів після народження немовлят приносили в храм до Господа. Одночасно цей термін вважався закінченням великих біблійних подвигів, а для Ісуса Христа після Воскресіння (нового народження) завершилося земне служіння, і він пішов до храму Отця як «первісток із мертвих» (1 Колос., 1, 18).

Історія свята Вознесіння Господнього

У перші три століття християнства це свято не згадується окремо. Але магістр богослов’я Олександр Петровський посилається на свідчення, що тоді Вознесіння входило до складу П’ятидесятниці.

До V століття утвердилася практика окремого святкування, відтоді Воскресіння Господнє відзначають на 40-й день після Великодня, і воно вважається великою християнською урочистістю — одним із двунадесятих свят церковного року.

Традиції святкування Вознесіння Господнього

За століття існування свята з церковних ритуалів, побутових повір’їв і навіть язичницьких обрядів склалися його особливості. У слов’ян цей день означав перехід до літа, його повне утвердження. Символічним образом розквіту природи було багаття, яке розводили ввечері. Свято супроводжувалося застіллями, народними гуляннями та хороводами-колосками (ритуал присвячували майбутньому врожаю).

Народні звичаї свята

Напередодні свята в церквах проводять всенічні бдіння, які супроводжуються урочистими піснеспівами. У саме свято під час богослужіння здійснюють обряд «віддання» Великодня. Християни намагаються відвідати урочисті богослужіння, незважаючи на робочий день.

Що потрібно робити на Вознесіння Господнє? Традиції наказують здійснювати такі справи:

 • Допомагати нужденним, роздавати милостиню незаможним.
 • Проводити свято в мирі та злагоді з рідними та близькими, пробачити всі образи та проявляти любов до всього сущого.
 • Приготувати символічний пиріг-драбинку як символ шляху Ісуса Христа на небо. Такий пиріг прикрашали смужками тіста у вигляді семи перекладин сходів. Пиріг освячували в церкві, він був головним частуванням святкового столу.
 • Пекти традиційні пироги із зеленою цибулею.

Можна вживати будь-яку їжу за святковим столом, бо четвер не пісний день.

Що не можна робити на Вознесіння Господнє?

На згадку про дні, коли після Воскресіння Ісус Христос ходив землею в образі жебрака, головною забороною стало відмовляти в допомозі тим, хто по неї звернеться. Крім того, у світле свято забороняється:

 • Лихословити, пліткувати про оточуючих і знайомих.
 • Плювати на землю, по якій ходив Христос.
 • Важко фізично працювати. Слід відкласти всі роботи, пов’язані із землею.
 • Вінчатися в церкві, як і в усі двунадесяті свята.
 • Проводити поминання і відвідувати кладовища. Для цього призначена найближча Троїцька батьківська субота.

Чи можна прибиратися в свято Вознесіння? Прибирання слід зробити напередодні великого свята. А в сам урочистий день за звичаєм не дозволено навіть щось виносити з дому і викидати.

Народні прикмети святкового дня

За звичаєм запам’ятовують погоду у святковий день, потім пов’язують із нею прийдешні події:

 • Дощ і гроза на Вознесіння віщують скромний урожай, а домашнім тваринам — недуги.
 • Гарна погода пророкує врожай овочів, фруктів і злаків.
 • Якщо день дощовий — це провісник грозового Іллі 2 серпня.

За народним звичаєм цього дня потрібно пройтися по ранковій росі, вмитися нею, щоб позбутися різних недуг.

Вознесіння Господнє — символічне і значуще свято для християн. Воно зібрало безліч традицій, які дають можливість доторкнутися до стародавньої народної культури та порадіти Вознесінню Ісуса Христа на небеса.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Характеристика за датою народження людини

Характер за місяцем народження: що говорить про вас дата появи на світ

Телець — знак зодіаку: дата, характеристика, сумісність

Позначки:, , , , , ,
close