Чи можна купати хом’яків і як це робити правильно?

Чи можна купати хомяків і як це робити правильно? - Ветеринар

Люди часто заводять собі улюбленців, які проживають у будинку, щоб прикрасити власну самотність або змінити будні. Улюбленці бувають різноманітними, тому важливо знати все про догляд за ними. Якщо вдома житиме хом’як, то необхідно дізнатися, як його годувати, де утримувати і які процедури гігієни проводити.

Чи можна купати хомяків і як це робити правильно? - Ветеринар

Чи знадобляться водні процедури?

Купуючи собі або дитині хом’ячка, потрібно буде отримати якомога більше інформації про цю тварину, перед тим як вона з’явиться в будинку. Перше, що необхідно знати — це найкращі для домашнього утримання породи, як вони виглядають і в чому полягає особливість. Потім обирається місце проживання для майбутнього улюбленця, продумується місце де можна відпочити, активного проведення часу і зони харчування.

Щоб звірятко перебувало в комфортабельних для себе умовах, необхідно знати про його режим сну і неспання. Найбільш значущим аспектом вважається гігієна тварини, оскільки купати хом’яків небажано. У разі забруднення шерстки, лапок або мордочки важливо знати, як правильно очистити вихованця.

Серед поганих чинників, через які не варто проводити звичайні водні процедури, можна назвати ті, що описані нижче.

 • Стрес від перебування у воді. Хом’яки не люблять воду і будуть по-всякому опиратися водним процедурам, через що у тварини з’явиться сильний стрес, від якого може з’явитися серцевий напад. В агонії вихованець може кусати господаря, щоб вирватися з водної пастки, а в разі потрапляння у воду ненавмисно, хом’ячок нічого не зможе зробити і захлинеться.
 • Переохолодження, яке з’являється внаслідок промокання шерстки. Від цього вихованець може застудитися. Підсумок — запалення легенів.
 • Змивання спеціального шару жиру зі шкіри тварини, який захищає її від хвороб. Якщо хом’яка купувати з шампунем, імунітет буде істотно слабшим.
 • У разі потрапляння у вухо води у вихованця буде отит, оскільки витерти вуха вельми важко.
 • Якщо змочити шерсть, то її не так легко висушити, а в мокрому стані шанси захворіти підвищуються багаторазово.
 • Травми в момент прийняття водних процедур. Стурбований хом’як може вириватися з рук і стукнутися об раковину або твердий стіл і отримати травму, що зашкодить його здоров’ю.

Отже, хом’яки належать до тих улюбленців, яких краще не занурювати у воду для проведення процедур, пов’язаних із гігієною. Ці тварини просто не пристосовані для плавання, і аналогічне навантаження призводить до значних відхилень у здоров’ї, а в найгіршому випадку і до зупинки серця.

Підготовка до купання

Хом’яки в природі проживають у степу, тому з водою зустрічаються дуже і дуже рідко, а це означає, що вони не звикли до контакту з нею. Якщо є стійке бажання самостійно стежити за гігієною вихованця, необхідно його потроху знайомити з водою, показуючи, що вона нешкідлива, і нічого поганого з твариною не трапиться. Не варто пробувати купати звірка відразу у великих кількостях води, оскільки він здатний злякатися, вивернутися з рук і потонути.

Хом’ячки вважаються охайними звірками, які доглядають за власною шубкою до п’яти разів на день, тому немає особливої необхідності їх купати. Якщо правильно утримувати вихованця і вчасно міняти йому підстилку, то можливості забруднитися у гризуна не буде.

Якщо ж від тварини виходить поганий запах, а в шерсті стали з’являтися паразити, тоді втручання буде виправданим. Вода для процедур лазні має бути теплою, але не гарячою. Від прохолодної води зростає ризик захворювання, від гарячої — може статися серцевий напад. Оптимальними рамками вважається температура 30-35 градусів тепла.

Потрібне для цього приладдя

Щоб процес прийняття водних процедур пройшов спокійно, необхідно його правильно організувати. Основним аксесуаром вважається купалка, яка повинна мати маленький розмір, щоб тварині було не дуже страшно в ній перебувати. Кількість води має бути маленькою. Мити звірка необхідно спеціальним шампунем для хом’яків, однак за бажання можна застосовувати і засоби для купання котів або собак.

Обмивати тварину потрібно руками або застосовувати дуже м’яку мочалку, щоб не пошкодити покрив шкіри вихованця. Якщо застосовувати кухонну губку, можна травмувати покриви шкіри, що призводить до розвитку алергічної реакції або дерматиту. Для зручності процедур лазні варто при собі мати невеликий ківш, у якому буде вода для купання.

Організовуючи лазневі процедури, досить важливо закрити всі двері та вікна в будинку, щоб зменшити ризик протягів, які неминуче призведуть до складнощів зі здоров’ям хом’ячка.

Як вимити?

Мити хом’яка вдома не дуже важко, якщо мати чіткі уявлення про таку процедуру. Завдяки тому, що гризуни не люблять воду, їх мало просто викупати — необхідно правильно організувати місце роботи для цього і майстерно поводитися з улюбленцем. Знання породи улюбленця, його характеру допоможе правильно налаштувати хом’яка і викупати його без якихось неприємностей.

Залежно від ступеня забруднення тварини існує кілька способів її очищення: купання, застосування вологих серветок або спонжиків. Перший варіант необхідний для значних випадків, другий — для допомоги в процедурах гігієнічного плану вихованця. Якщо купати хом’ячка лише в разі реальної необхідності і правильно підходити до цієї процедури, то тварина отримає потрібну допомогу і жодним чином не зможе постраждати. Застосування ж серветок і спонжиків дасть можливість зменшити стрес і підтримувати чистоту і здоров’я улюбленця.

У воді

Утримувати хом’яка вдома легко, адже найголовніше — вчасно його годувати і прибирати за ним. У разі будь-яких порушень санітарії у звірка з’являються паразити на шерстці або поганий запах від самої тварини. Якщо це сталося, то потрібно відразу вжити заходів: викупати хом’яка. Черговість дій буде виглядати так, як описано нижче.

 1. Підготовка місця для купання. Це має бути рівна і не ковзаюча поверхня, на якій ставиться купалка.
 2. Водонагрів до необхідної температури. Тварині має бути комфортно під час процедури.
 3. При собі необхідно мати шампунь для хом’яків, м’який рушник або серветку з тканини для витирання.
 4. Вихованець розташовується на дощечці й акуратно тримається за допомогою однієї руки, інша в цей час поступово виливає приготовлену воду на тварину.
 5. Під час “купальних процедур” не можна потрапляти гризуну на голову, у вуха, оскільки це небезпечно серйозними результатами з його здоров’ям. Процедура проходить виключно за допомогою рук, без застосування будь-яких жорстких мочалок або ганчірок, щоб не завдати шкоди улюбленцю.
 6. Протягом усієї процедури купання важливо створювати відповідну для тварини обстановку. Щоб зменшити стрес від процедури, необхідно говорити з хом’ячком, втішати, спілкуючись спокійно і ласкаво. Не можна в жодному разі допускати різких або гучних звуків, які можуть набагато більше налякати звірка.
 7. Починаючи мити улюбленця, необхідно перевірити, щоб усі вікна були зачиненими та зменшити ризик протягів, які дуже згубні для цих маленьких звірків.
 8. Зважаючи на застосування спеціального шампуню, його необхідно обов’язково добре змити, щоб на шкірі та шерстці не було залишків, які спричинять печіння і свербіж у тварини.
 9. Як тільки хом’як повністю вимитий, необхідно висушити його рушником або серветкою. Якщо знадобиться можна задіяти фен, але тримати його необхідно на безпечній відстані від тварини.

Якщо можна обійтися без справжнього купання, тоді необхідно підбирати найбільш підходящий для тварини варіант, який попросить наявності деяких підручних засобів і дуже мало часу.

Вологі протирання

У разі якщо процедури гігієни хом’яка виявилися безуспішними, йому не виходить самостійно почистити себе, варто втрутитися і допомогти йому. Дуже зручним засобом для цього будуть диски з вати, які просто змочуються водою і м’яко впливають на забруднене місце, ліквідуючи його. Важливо при цьому стежити, щоб вода не була холодною або надто гарячою — показник у 40 градусів є найбільш бажаним. Якщо під рукою не виявилося ватного диска або спонжа, тоді можна застосувати вологі серветки й очистити звірка ними.

Не рекомендується брати будь-які серветки, що є вдома, тому що певні з них містять небезпечні хімічні речовини, які зашкодять улюбленцю. Найкраще застосовувати продукцію для дітей.

Не звертаючи уваги на те, що як такої процедури купання немає, після протирання теж дуже важливо висушити улюбленця, не залишаючи його шерсть вологою. Вибір вологих протирань буде найбільш підходящим для хом’яка, оскільки це не завдасть йому важливого дискомфорту і стресу, а це означає, не зашкодить. Крім того, в даному випадку зводитися до мінімуму можливість потрапити тварині водою у вуха, що теж вважається незаперечною гарною якістю.

Сушка

Незалежно від того, як власне проводилися лазневі процедури, необхідно дуже уважно подивитися на сушку вихованця. Щоб процес проходив спокійно, і можна було якісно витерти шерсть, важливо заспокоїти звірку, повернувши його в спокійний стан. Дуже хорошим способом є звичайне спілкування з вихованцем. При звуці голосу господаря тварина автоматично заспокоюється. Головне — говорити м’яко і ніжно, заспокоюючи улюбленця.

Найбільш безпечним варіантом сушіння хом’яка вважається загортування його в м’який рушник або серветку, яка швидко поглинає вологу і не становить жодної загрози для цілісності шкіри улюбленця. Якщо є час, то найкраще після купання закутати хом’яка і тримати його в такому стані до повного просихання шерстки.

За нестачі часу можна спробувати застосувати фен, заздалегідь встановивши його на найслабший режим і акуратно познайомивши улюбленця з приладом для дому. Якщо різко ввімкнути пристрій, та ще й на повній потужності, то хом’як просто злякається і втече, а може ще й отримати опіки на шкірі від контакту з надто гарячим повітрям.

Якщо процедура купання, обтирання і сушіння викликає великі побоювання, то краще від них відмовитися і застосовувати альтернативний варіант, для якого необхідний буде лише пісок.

Пісочні ванни

Застосування піску для купання хом’яків вважається найоптимальнішим варіантом для позбавлення від найрізноманітніших забруднень улюбленця, не завдаючи йому фізичної або психологічної шкоди у вигляді стресу від зустрічі з водою. Щоб провести подібний захід, необхідно придбати в зоомагазині пісок, який дуже часто застосовують для шиншил, а ще купалку, в якій хом’як і буде влаштовувати банні процедури.

Важливо стежити за станом піску, його чистотою і величиною крупинок. Рекомендується просіювати вміст купалки до того, як пустити в неї хом’яка. Ємність не повинна весь час перебувати в клітці, інакше вихованець буде користуватися нею не за призначенням, наприклад, у вигляді туалету або комори для припасів. Будь-які процедури гігієни повинні пройти під контролем і наглядом. Якщо звір награвся в купалці та залишив її, слід одразу конфіскувати ємність із піском і якщо знадобиться викинути її, замінивши на нову під час наступного купання.

За всієї власної безпеки навіть ця процедура може завдати певної шкоди тварині, тим паче, наприклад, якщо її проводити дуже часто. Під час активного руху в піску хом’як може вдихати дрібні піщинки, які у великих кількостях призводять до розвитку хвороб. Ідеальним буде дворазове купання протягом тижня тривалістю не більш ніж 30 хвилин. Щоб хом’як отримував задоволення від процесу, важливо насипати піску з товщиною шару щонайменше 4-5 см, щоб звір мав можливість закопатися в ньому.

Якщо постало питання про вибір відповідного варіанту для купання, то необхідно враховувати низку плюсів пісочних ванн:

 • немає потреби у висушуванні шерстки після купання;
 • немає ризику перепаду температури і переохолодження, а це означає, вихованець не захворіє;
 • процедура такого купання сприятливо діє на хом’яків, приносячи їм радість, тоді як вода викликає стрес;
 • пісочні ванни мають не тільки гігієнічний ефект, а й допомагають вихованцеві підтримувати себе у формі через активні дії під час “купальних процедур”.

Підбір найрізноманітніших варіантів очищення хом’яків залежить від певної ситуації, тому перед тим, як ухвалювати рішення, необхідно оцінити ситуацію та спробувати найм’якіші варіанти.

Якщо допомогти тварині відразу не вийшло, варто шукати ще один варіант. Контакт із водою, якщо є можливість, варто прибрати або зробити його дуже комфортним для вихованця.

Детальніше про те, чи можна купати хом’яка і як це зробити правильно, ви дізнаєтеся з наступного відео.

Позначки:, , , , , , , ,
close