Фасціолез у тварин

Фасциолез (Fasciolosis )— це гельмінтозне захворювання, яке відрізняється ураженням жовчовидільних шляхів і порушенням загального обміну речовин.

Схильні до захворювання численні домашні і дикі Ссавці, хворіє і людина. Дуже часто оформляється у великої худоби, овець і кіз. Захворювання дуже поширене на всіх континентах. У певних країнах інвазія становить 100%.

Етіологія

Подразником хвороби вважається фасциола звичайна (Fasciola hepatica) і фасциола величезна (F. gigantica). Обидві належать до сем. Fasciolidae.

Фасциола відноситься до трематодам. F. hepatica має листоподібну форму і сіро-коричневий колір. За величиною від 2-х до 4-х см по довжині і 1-1,5 см в ширину. Спереду знаходяться дві слабо розвинені ротові присоски. Позаду черевної присоски є матка, а насінники розмістилися в середній і задній частині тіла.

Фасциола величезна має довгасту форму до 7 см і оформляється переважно на півдні.

Яйця гельмінта можуть досягати розмірів 0,12-0,15 мм довжини і 0,06-0,08 мм ширини, овальні, симетричні, світло-жовті за кольором, з помітною кришечкою на одному з полюсів. Виділення їх в навколишнє середовище відбувається незрілими. Розвиток йде при попаданні у водойму при температурі 16-28 ?C. формування проходить за 15-24 дні. З яйця виходить мірацидій і впроваджується в тіло малого прудовика. У печінці молюска проходить кілька стадій. Пройшовши партеногеническое розмноження в результаті в навколишнє середовище виходять сотні церкариев. Перетворюючись в адолескарій, паразит чекає тварина на водній поверхні, або рослинності. Поїдаючи його худобу заражається.

З кишечника збудник переселяється в жовчні протоки, де і можуть досягати статевої зрілості за 3-4 місяці. В одному організмі паразитування може тривати до років десяти.

Джерело інвазії фасциолоноситель. Аргументом передачі служить пасовище, свіжовиготовлене сіно, скошена трава. Різкого збільшення інвазійності сприяє дощове літо. Інфікування відбувається з середини літа і до осені сильно зростає.

Симптом

Період інкубації триває до 6 тижнів. У дрібної рогатої худоби фасциолез протікає гостро, однак при дуже високому ступені інвазії, у ВРХ у багатьох випадках хронічно.

Іноді відзначається втрата апетиту, пригнічення, пронос може чергуватися з запорами. Падає ефективність, розвивається анемія.

Хронічний процес супроводжується блідістю слизових, іноді желтушностью. Апетит знижений або відсутній. Шерстний покрив втрачає блиск і пластичність. В області повік, шиї подгрудка як правило спостерігаються набряки.

У великої худоби велика ступінь інвазії може викликати атонію передшлунків, схуднення, втрату продуктивності, погіршення якості молока.

Діагноз

Для лабораторної діагностики направляються фекалії і досліджуються методом послідовного Промивання.

При діагностиці потрібно брати до уваги статеву лабільність паразита. У період (червень-серпень) коли яйця з фекаліями не виділяються, не можна поставити точний копрологический діагноз.

В основному, дослідження проводять вибірково (10% від поголів’я) в 1 і 4 кварталах року.

Лікування

У господарствах, де ветеринарне обслуговування на найвищому рівні проводять профілактичні обробки проти фасціольозу. При постановці в стійла все поголів’я відбувається одним з препаратів.

Для підшкірного введення застосовні препарати» Фасковерм » 1мл на 20 кг ваги. З кормом можна задати» Клозальбен «(крім дійної худоби),» Альбамелін «в дозі 100 мг/кг ваги, вівцям 75 мг/кг (крім вагітних в першій третині),» Гексихол » (0,4 г/кг ваги) в суміші з кормом персонально або груповим методом (при згодовуванні виключають легко бродячі корми).

Профілактичні та оздоровчі доза однакові.

Профілактика

Профілактична дегельмінтизація проходить в неблагополучних господарствах 2 рази протягом року. Перший раз через 2 місяці після постановки в стійло. До цього часу фасциолла може досягати статевої зрілості. Через 20 днів в результаті проведення заходу проводять копрологические дослідження на якість обробки.

При пасовищному утриманні, тим більше в низинних, заплавних місцях зміну місць випасання проводять 2 рази протягом сезону.

Сіно з неблагополучних по фасциолезу ділянок можуть витримати до згодовування не менше 6 місяців, хоча є дані, що яйце залишалася інвазійним на сіні протягом року.

При формуванні стада тварин ретельно обстежують, проводять обробки і лише потім вводять в загальне стадо.

Для попередження поширення фасциоллеза пасовище обсследуют на предмет виявлення біотопів молюсків. Вогнища огороджують, а для знищення ставковиків використовують фізичні, біологічні та хімічні методи боротьби.

ГОСПОДАРСТВО набуває статусу благополучного коли при копрологическом обстеженні не виявлені яйця фасциолл, а при контрольному забої худоби статевозрілі форми паразита.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Особливість фізіології кішки пов’язана зі сном, полягає в харчуванні. При нестачі корисних…

Кардіоміопатії підступні, так як тривалий період клінічна картина може бути відсутнім. Це…

Велика увага у кішки до власного тулуба, вважається сигналом до занепокоєння. Необхідно розуміти,…

Хвороба відрізняється порушеннями неврологічного плану, а з’являється переважно на…

Важливо господареві тварини вчасно звернути власну увагу на відмінні зміни, щоб…

Позначки:, ,
close