Хламідіоз м’ясоїдних

Хламідіоз-зооантропонозне інфекційне захворювання, яке вимальовується кон’юнктивітами, запаленнями легенів, ринітами і ураженнями сечостатевої сфери.

Схильні до захворювання все м’ясоїдні тварини. Найбільш часто можна зустріти серед собак, кішок, песців і лисиць.

Етіологія

Збудник хвороби належить до роду Chlamydia. Внутрішньоклітинний, грамнегативний, коковий, ДНК і РНК-містить мікроорганізм є постійним жителем слизових оболонок ссавців і людини, правда деякі джерела запевняють, що тільки 50% тварин вражені мікроорганізмом.

Хламідія не проявляє активності в організмі до того моменту, поки резистентність його висока, вірулентність мікроорганізму невелика. Починаючи свій розвиток всередині клітини, збудник за 72 години може розмножитися до тисячі.

У навколишньому середовищі не стійкий. При температурі 18-21 ?З життєздатний до 2-х діб, при кип’ятінні гине дуже швидко. У воді збудник живе до 15 днів в пташиному посліді до 4-х місяців. Розчини водного розчину формаліну (2%), фенолу (3%) знезаражують за 2,5-3 години.

У Chl. Psittaci улюблене місце локалізації слизові оболонки верхніх шляхів дихання, кон’юнктива.

Chl. Abortus підібрала для діяльності сечостатеву систему, як самок, так і самців.

Епізоотологія

Переносити збудника можуть тварини і птахи, резервуаром в природі є дрібні гризуни.

Захворювання вражає тварин різного віку. Більш старі тварини хворіють латентно.

У навколишнє середовище збудника виділяють бактеріоносії і хворі тварини з витіканнями з очей, носа, сечею, слиною, фекальними масами, виділеннями з геніталій. Собаки піддаються зараженню від людини, ВРХ і МРС, коней, свиней, котів і морських свинок.

Заражені корми, предмети догляду, спец. одяг служать шляхом передачі, а інфікування можливо аліментарне, статевим шляхом, повітряно-крапельним, внутрішньоутробним.

Сезонності при захворюванні не зустрічається, але прояв найбільш часте в період ослаблення імунітету. Хвороба стационарна. Вимальовується як ендемічні так і спорадичні спалахування.

Потрапляючи в організм тварини, збудник проникає на слизові оболонки і починає життєдіяльність в епітеліальних клітинах. Впровадившись в кров розноситься по всіх органах, лімфовузлах, суглобах, потрапляє в головний мозок.

Симптом

Період інкубації не визначений. Збудник роками може жити в організмі і не проявити активності, а здатний показати клініку на 5-й день.

При гострому перебігу хвороба вимальовується кон’юнктивітами, ринітами від серозного до гнійно-катарального характеру. Можлива переміжна лихоманка. Захворювання протікає без зміни поведінки і апетиту тварини.

Переходячи в затяжну форму, може дивуватися як один, так і очі. З очей виділяються виділення, але таких можливо і не буде, а слиз буде накопичуватися в кутах внутрішнього типу.

Іноді збудник переходить на слуховий орган і розвиваються всі ознаки отиту. Вушні раковини покриваються корками, тварини відчувають дискомфорт, трясуть головою, чешуть вуха. При розмноженні секундарної мікрофлори при проведенні процедур пов’язаних з гігієною можна чітко відчути смердючий запах.

Тварини можуть кашляти, чхати, фиркати при цьому температура збільшується нечасто. При захопленні легких температура до 41?С.

Проблеми в сечостатевій сфері самок з’являються абортами, які проходять в другій половині щенности, і народженням мертвих щенят. Якщо щенение пройшло успішно, то можлива загибель потомства в перший день. Нерідкі безпліддя.

У самців орхіти протікають хронічно, іноді викликають безпліддя.

Іноді хламідії викликають набрякання суглобів і кульгавість. Тварина більше лежить, рух невпевнений, ХОДА неміцна. При цьому збудник захоплює кілька суглобів, викликаючи хламідіозний поліартрит.

Діагноз

Діагностика ґрунтується на клінічних ознаках, епізоотологічній картині, результатах лабораторної експертизи.

У лабораторію направляється матеріал взятий з очей, носових отворів, абортовані плоди, виділення з піхви або препуция. Постановка реакцій РСК, ІФА, РДСК, дає можливо точно дослідити хворобу.

Відокремити захворювання необхідно від чуми м’ясоїдних, пастерельозу, герпес вірусної інфекції кішок, лістеріозу.

Лікування

Терапевтичні заходи грунтуються на використанні антибіотиків тетрациклінового ряду. Певні види хламідій стійкі до тих або інших антибіотиків , тому краще провести лабораторний посів з виявленням чутливості мікрофлори до антибіотиків.

При кон’юнктивітах тетрациклінова мазь закладається за третю повіку або в вушну раковину. Курс лікування 6-7 днів.

Перорально використовують тетрациклін, еритроміцин протягом семи днів. З макролідів можна застосувати тилозин-50, внутрішньом’язово три дні поспіль. Позитивним ефектом володіє енрофлоксацин.

Для збільшення клітинного імунітету використовують імуноактивні препарати (тимоген, спленін, циклоферон).

Профілактика

Для профілактичної вакцинації кішок використовують полікомпанентний препарат Purevax RCPCh (Франція) і Мультіфел-4 (Російська Федерація) з 2-х місячного віку, щороку.

Для собак, кішок, хутрових звірів використовуємо Хламікон (Російська Федерація). Імунітет приходить через 2-3 тижні і тримається протягом року. Тваринам проводять нестандартну профілактику з 3-х місячного віку.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Хламідіоз у кішок руйнує іммуннітет хворих вихованців і виводить з ладу функції внутрішніх…

Позначки:, ,
close