Остеомієліт у собак

Процес запалення в кісткових структурах або ж в кістковому мозку, називається остеомієлітом. Даний патологічний процес з’являється в результаті активного розвитку шкідливих бактеріальних або грибкових мікроорганізмів.

Хвороба може нагнітати гострий розвиток або ж виявитися причиною постійного напрямки. З’являється як самостійно — при переломі кістки, так і внаслідок зараження крові з інших уражених областей організму. для того щоб виявити головну причину гнійного запалення кісткового мозку, необхідно виявити джерело інфекції.

Остеомієліт-надзвичайно небезпечна патологія, що вимагає термінового лікування кваліфікованим ветеринаром в умовах клініки. При перших відмінних ознаках захворювання, не потрібно займатися самолікуванням і намагатися застосовувати народні методи терапії. Будь-яке зволікання з лікуванням призводить до посилення загального стану собаки і впливає на прогноз одужання.

Причини розвитку остеомієліту

Остеомієліт у собак домашніх діагностується рідше, ніж у їх бездомних родичів. Причинами розвитку патологічного процесу в кісткових структурах можуть стати переломи, ортопедичні операції, поранення, захворювання інфекційного характеру, туберкульоз і грибкові ураження.

Головними факторами, що провокують розвиток остеомієліту, вважаються:

 • Переломи кісток-в результаті порушень цілісності дерми, патогенна бактеріальна мікрофлора потрапляє в кістки. Закриті переломи, також як і удари, удари і струси, провокують розвиток остеомієліту, що не ускладненого інфекцією.
 • Операційні втручання в області суглоба, часто призводять до розвитку патології у собак у віці старше 7 років.
 • Поранення у мисливських і службових собак. Вогнепальні пошкодження призводять до того, що чужий предмет потрапляє в кінцівку, провокуючи розрив не тільки тканин м’язів, але і пошкодження кісткового мозку.
 • Запущені захворювання в області голови-риніти, запалення вуха, стоматологічні хвороби (гінгівіти, парадонтити), призводять до розвитку остеомієліту щелепи.
 • Несвоєчасно ліковані інфекційні процеси в організмі – флегмони, абсцеси, запалення суглобів, часто призводять до поширення патогенів по організму через кров’яне русло з подальшим ураженням кісткових структур.

Причинами появи остеомієліту стають гнійні захворювання, спровоковані вірусної або бактеріальної мікрофлорою. За лімфогенному або кровоносному шляху, шкідливі агенти поширюються в кісткові тканини, провокуючи їх зараження.

Також, основою остеомієліту вважається туберкульоз кісток. Діагностується у собак, особливо проживають на вулиці, дуже часто.

У певних породистих собак, існує схильність до грибкових інфекцій. Наприклад, німецькі вівчарки, часто піддаються зараженню аспергільозом або актиномікозом, що якщо лікування немає призводить до гнійного запалення кісткових структур і кісткового мозку.

У ветеринарії виділяють ряд моментів, що провокують розвиток остеомієліту:

  ;

 • часті переохолодження організму;
 • реакції алергічного типу;
 • аутоімунні захворювання;
 • збої в гормональному фоні;.

Будь-господар собаки, зобов’язаний знати, як вимальовується остеомієліт. Це дасть можливість вчасно звернутися до ветеринарного професіонала, провести ретельну перевірку і призначити відповідну терапію.

Симптоми і діагностика

Симптоми патологічного процесу залежать від того, яким шляхом проникла хвороба в кістковий мозок, і що стало головною причиною зараження. У разі травми і ранового пошкодження, шкідлива мікрофлора потрапляє в кістку і кістковий мозок поряд зі стороннім предметом. Запалення локалізується в області окістя з зовні. Згодом уражаються всі частини кістки.

Гнійний остеомієліт переходить в періостит, для якого отличительно розплавлення кісткових структур і відмирання тканин.

Хвороба, що потрапила в кісткові структури з потоком крові або лімфи, відразу вражає кістковий мозок. Некротичний процес може розвинутися в гострій формі або ж мати затяжний перебіг. Для гострої форми остеомієліту характерними ознаками вважаються:

 • Проблеми в роботі кістково-м’язового апарату . У собаки виражається сильна кульгавість в області ураженої кінцівки. Вихованець відмовляється від активних ігор і навіть прогулянок. Унаслідок дискомфортних почуттів, тварина приймає зручну позу, яка виглядає не природною. Остеомієліт кісток щелепи, відрізняється проблемами з прийомом їжі і води.
 • Відчуття болю . Процес запалення в кістках, провокує сильні болі. Собака агресивно реагує на будь-який дотик. Може спробувати вкусити власного власника при тому, що промацує ураженої області.
 • Порушення сну . В результаті болю і дискомфорту, собака не може нормально спати. В результаті сильної інфільтрації і утворення вогнища нагноєння в кістки, уражена кінцівка виглядає деформованою.
 • Виникнення свищів . Гнійний ексудат, що проривається через покрив шкіри, має виражений гнильний запах, містить в собі частинки ліпідів і кісткові зруйновані тканини. Регіонарні лімфовузли в зоні ураження збільшені в розмірах і болючі при пальпації.
 • Пригнічення стану . Крім відмови від їжі, у хворої собаки відзначається зміна ритму і частоти дихання. Показники температури тіла підвищуються. При інфекційному ураженні кісткових структур стовпа хребта, у собаки відзначаються парези, паралічі тазових або грудних кінцівок, проблеми з контролем актів дефекації і сечовипускання.

Хронічна форма захворювання не відрізняється настільки яскравою клінічною картиною. Чи не відзначаються відчуття болю, може бути тільки невелика припухлість і деформація ураженої області. Відзначається хрускіт при здійсненні рухів ураженої кінцівкою.

Діагностика захворювання в себе включає проведення рентгенологічного дослідження, біопсії тканин з ураженої ділянки і діагностика за допомогою ультразвуку.

Рентгенографія дає можливість візуалізувати остеопороз. При асептичному типі остеомієліту, коли виражених ознак патології немає, використовують також радіографічне дослідження з контрастною речовиною. За допомогою контрастної речовини, ветлікар встановлює межі утворених свищів, через які виходить гнійний ексудат.

Біопсія уражених тканин в себе включає гістологічне дослідження і розкриття патогена, який спровокував процес запалення. Також біопсія дає можливість визначити чутливість до якогось конкретного типу патогена, медичних препаратів.

Лікування тваринного і профілактика

Лікування остеомієліту передбачає всеосяжний підхід, що включає медикаментозну терапію і своєчасне втручання. Тактика подальшого лікування визначається лікарем виходячи зі стадії занедбаності патології і ступеня ураження кісткових структур.

У гостру фазу захворювання, хвора тварина повинна бути захищена від напружень і будь-яких навантажень фізичного плану. Харчування собаки збагачується вітамінними і мінеральними комплексами. Для усунення зараження крові, призначається курс антибіотикотерапії. Використовуються протимікробні препарати великого спектру дії.

Якщо аргументом, що спровокував запалення стали грибкові патогенні мікроорганізми, лікування буде довгим. Вибираються нестандартні фунгіцидні засоби, а для усунення розвитку зараження крові, призначаються сульфаніламідні препарати.

При остеомієліті, що спровокував руйнування кісткових тканинних структур, що супроводжується зараженням крові, призначається втручання хірургічним шляхом. Для усунення додаткового інфікування, перед проведенням операції проводитися внутрішньокісткова ін’єкція протибактеріальних засобів. Метою втручання хірургічним шляхом вважається видалення вогнища запалення з гнійно-некротичними зміною. Видалення проводять аж до здорових тканин.

Після виконання операції, пацієнту накладають шину або ж гіпсову пов’язку, для того щоб прискорити процес регенерації. Також призначаються імуномодулюючі препарати, вітамінні та мінеральні комплекси. Призначається фізіопроцедури-озокеритові аплікації, ультрафіолетове опромінення, парафінові аплікації.

Після виписки з клініки, собаці з остеомієлітом, потрібен спеціальний догляд. Тварина повинна розташовуватися в повному спокої, руху максимально обмежені. Для усунення пролежнів у вихованця, потрібно забезпечити місце відпочинку різними подушками. Обробка прооперованої рани повинна проводитися з дотриманням всіх правил асептики і антисептичні засоби.

Остеомієліт-серйозне захворювання, здатне виявитися причиною загибелі вихованця.

З метою попередження недуги, важливо вчасно займатися лікуванням всіх інфекційних процесів, що з’являються у собаки. Не допускати переохолоджень і грибкових інфекцій. Систематично відвідувати фахівця з метою профілактичної діагностики.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close