Панлейкопенія

Панлейкопенія (Felinepanleukopenia) — хвороба вірусного походження, яка викликає захворювання котячих всіх видів, як домашніх, так і диких-леви, тигри, Гепарди, Ягуари, Леопарди. Також до даного захворювання чутливі сімейство єнотових і куницевих — тхір. норка, песець і єнот, вони вважаються природним резервуаром захворювання.

Стаціонарність інфекції забезпечують бродячі тварини. Панлейкопенія має велике поширення серед не вакцинованої популяції домашніх кішок. Домашні кішки можуть інфікуватися, навіть не контактуючи з джерелом збудника безпосередньо, досить контакту з інфікованими виділеннями від хворих тварин або вірусоносіїв (сеча, слина, фекалії). Ці виділення містять велику кількість вірусу.

Основна особливість панлейкопении полягає в значному зниженні загального числа білих кров’яних тілець, при цьому еритропоез не змінюється. Летальність 25-75%, найбільш виражається у кошенят без колострального імунітету.

Чутливі всі вікові категорії, незалежно від статі і породи. Після одужання можливо персистенція вірусу в організмі, що забезпечує довгий вірусоносійство. Після одужання виробляється стійкий імунітет на все життя.

Історична довідка

Панлейкопеніяотносітся до інфекційних захворювань кішок, яке було вивчено і описано одним з перших. Вірусну природу встановив Джонсон (1964р.). Ідентифіковано один серотип.

Етіологія

Збудник панлейкопенії-парвовірус ікосаедричної форми, відносно маленький, в діаметрі 20 нм, з односпіральною ДНК, оболонка відсутня. Яскраво виражений тропізм-епітеліальна тканина, клітини нервів. Особливістю даного вірусу вважається те, що він може стає ідентичним до швидко діляться клітинам в місці локалізації, що дає можливість вірусу руйнувати органи-мішені. В організмі кішки у відповідь на впровадження вірусу починають вироблятися антігемагглютінірующіе і віруснейтралізующіе антитіла. Антигенна спорідненість виражена з парвовірусом собак. Культивується вірус на первинних і перевіваемих культурах клітин різного походження (селезінки або нирок кошенят). ЦПД не вимальовується. Отличительно поява включень.

Стійкість вірусу панлейкопенії до процесу нагрівання і дії засобів для дезінфекції досить висока. Популярні в ветеринарії засоби для дезінфекції не інактивують вірус. Віруцидну дію в цьому випадку мають три розчину — 3% глютарового альдегіду, 2% формаліну, 3% натрію гіпохлориту. При цьому потрібно пам’ятати, що формалін володіє також сильно вираженим отруйною дією на організм кішок, подразнює слизові оболонки носоглотки. Тому його використання у вигляді дезінфектанту має бути обережним. Чутливі лабораторні тварини при постановці біопроби — молоді кішки і кошенята.

Патогенез

Проникнувши в організм чутливої тварини аерогенним або аліментарним шляхом, вірус починає плодитися в слизовій оболонці носоглотки, викликаючи при цьому потроху наростаючу виремию. Поряд з потоком крові вірус заноситься в кістковий мозок, де і вражає лімфоїдну тканину. Пригнічується мієлоїдна активність. Це, зі свого боку, і вважається основою розвитку панлейкопенії. Також вірус проникає в крипти кишечника. Крипти повністю приходять в непридатність, порушується абсорбція рідини і з’являється діарея, і як її наслідок — зневоднення організму, порушується робота м’яза серця. При цьому умовно-патогенна мікрофлора кишково-шлункового тракту починає посилено плодитися, відбувається нашарування вторинної бактеріальної інфекції. Збільшується інтоксикація організму.

Механізм розвитку панлейкопении у плодів при трансплацентарної інфекції трохи інший. Відбувається ураження плаценти, що призводить до загибелі плоду. На ранній стадії відбувається його резорбція, на більш пізніх термінах плід може залишитися живим, проте у нього уражається мозочок. Клінічно це вимальовується водянкою головного мозку. Потрапивши в організм вірус, швидко розмножується в лімфоїдної і кісткової тканинах, а ще клітинах кишечника, обумовлюючи таким чином робочі розлади в уражених органах і тканинах.

Існують інформацію про те, що комахи сисні кров допомагають передачі вірусу, втім це не грає важливої ролі в поширенні інфекції.

Клінічні ознаки панлейкопенії

Від моменту зараження панлейкопении до виникнення клінічних ознак, в основному, проходить приблизно 2-10, за деякими даними 9-12 днів. Діапазон прояву симптомів змінює від безсимптомної форми зі стертими ознаками до важкої форми зі смертельним результатом. З продромальних ознак виділяють апатію, збільшення температури тіла, шерстний покрив скуйовджений. Особливістю даної хвороби вважається те, що у хворих кішок поліпшена спрага, однак при цьому вони виявляються від пиття. Виглядає це так-кішка часто і довго сидить над поїлкою, черевною стінкою прагне торкатися поверхні (це пов’язано з сильним болем). Пальпація черевної стінки болюча. Блювота і водянистий пронос мають місце при цьому захворюванні на ранній стадії в перші 2-3 дні. У ці дні зустрічається найбільший відсоток летальності. Блювотні маси спочатку водянисто-Жовті, пізніше більш слизові, іноді з домішкою крові. При огляді порожнини рота можуть бути виразка країв мови.

Несприятливим прогностичним ознакою вважається відсутність лихоманки, зменшення температури тіла. Діарея призводить до зневоднення організму і електролітного дисбалансу. Фекалії безбарвні, з поганим запахом, містять кров’яні прожилки. Діарея і блювота не вважаються обов’язковими симптомами. Можуть бути вражені легенева тканина, бронхи. З носових отворів спостерігаються гнійні закінчення, що призводить до закупорки носових ходів, можливі крововиливи. Відбувається набряк слизової оболонки гортані. Це порушує акт вдиху, виникає інспіраторна задишка, загальна гіпоксія організму, серцева недостатність. Прогресує інтоксикація. У куточках очей гнійні висохлі скоринки ексудату, що закриває слізні протоки. Залежить це частіше від одночасного зараження іншими вірусами (ринотрахеїт, каліціовіроз). Смерть тварини може наступити не тільки від прямої дії вірусу, але і від нашарування бактеріальної мікрофлори.

У молодих кішок до року нечасто може бути ураження нервової системи, яке вимальовується сильним збудженням, дуже високою полохливістю, схильністю до усамітнення в темних місцях, далі можливі клонічні судоми. Також зустрічається анорексія, блювота, відмова від води, пронос, і як наслідок всього цього — ексикоз. Перебіг цієї форми сверхострое. В основному, кошенята гинуть на 1-2 добу хвороби.

Діагностика

Діагноз попередній можна поставити по клінічній картині і термінів вакцинації. При загальному лабораторному аналізі крові кількість лейкоцитів істотно знижено. У диференціальному відношенні виключають лейкоз, сепсис, отруєння.

Лікування панлейкопенії

Хвору на панлейкопенію тварину потрібно тримати в ізоляції від інших тварин. Потрібна паліативна терапія до того моменту, поки організм не стане виробляти антитіла. Кішці потрібен серйозний догляд в теплій і спокійній обстановці. Годування вологими високопоживними кормами, краще товарного виробництва. Більшість виробників котячих кормів пропонують спеціалізовані дієти. Якщо кішка отримує натуральні корми, то це повинні бути рідкі каші (рисова вівсяна) на воді або м’ясному бульйоні. У кашу в міру відновлення роботи кишково-шлункового тракту додають подрібнене м’ясо, яйця.

Обов’язково попередження нашарування бактеріальної інфекції, це досягається використанням антибіотиків великого спектру дії. Через ентериту і блювоти спосіб використання парентеральний. Не рекомендується призначати стрептоміцин, тетрациклін, і хінолони. Вони токсичні для кішок.

Після антибіотикотерапії необхідно використовувати пробіотики. Проходить інфузійна терапія, як засіб боротьби з ексикозом. Застосовують звичайні електролітні розчини внутрішньовенно. Використання протиблювотних засобів також допомагає в зниженні втрат рідини. Обов’язкова підтримка судинно-серцевої системи.

Своєрідне лікування враховує використання гіперімунних сироваток або імуноглобулінів під контролем ветлікаря. Перед їх використанням бажано ввести антигістамінний препарат. Рекомендовані імуностимулятори.

Профілактика

Найбільш ефективна вакцинація. Використовуються вакцини Нобівак, Пуревакс, Фелоцел і ряд інших. Вони забезпечують великий рівень імунного захисту. Недопускаються відхилення в графіку вакцинації. Якщо є наявність в будинку декількох тварин обов’язково проведення дезінфекції.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, висококонтагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Панлейкопенія у кішок вважається дуже популярним захворюванням, ця хвороба широко…

Панлейкопенія або котяча чумка вважається вірусним захворюванням, при якому смертність кошенят…

Токсоплазмоз-паразитарне захворювання. Токсоплазмоз у кішок з’являються у вигляді судом кінцівок,…

Позначки:,
close