Як зробити кішку ласкавою?

Як зробити кішку ласкавою? - Ветеринар

У дорослих кішок, як дуже легко здогадатися, вже сформований характер. Якщо ви підберете з вулиці дорослого дикого кота, розраховувати на те, що за кілька тижнів він муркотітиме у вас на плечі, дещо заздалегідь.

Як зробити кішку ласкавою? - Ветеринар

Та все ж кожен хоче, щоб удома оселився поміркований, ласкавий вихованець без лякаючої агресії.

Досі достеменно неясно, що впливає на характер кота: оточення чи генетика. Однак є велика ймовірність, що потомство ласкавої, спокійної кішечки теж буде поступливим. Тому так необхідно знати, чию дитину ви берете на виховання.

Раннє спілкування

Під ним мається на увазі спілкування кошеняти і людини. Однак необхідно чітко засвоїти, що поки дитині не виповнилося 8 тижнів, розлучати її з мамою не можна. Вісім тижнів — це мінімальний термін для початку соціалізації. Кіт у цей час уже готовий засвоювати ігрові, а ще мисливські навички, він може навчатися хорошій поведінці під час грумінгу, готовий засвоювати і норми поведінки в котячому співтоваристві. Зрештою, 8 тижнів — це готовність кошеняти відчувати себе впевнено. Ті малюки, яких занадто рано розлучили з матір’ю, мають зайву агресію. Таку кішку зробити ласкавою особливо важко.

Кошенята, які рано розлучилися з мамою, агресивні, полохливі, недовірливі, а ще емоційно нестійкі. Ворожість — це дуже непростий випадок, оскільки стати доброю і поступливою у подібної кішки шансів мало. Але ранню розлуку з мамою-кішечкою можна відшкодувати!

Розглянемо, що необхідно зробити власнику.

  • Взявши кошеня, створіть біля нього обстановку, яка не буде змінюватися щодня. Кажуть, що собака звикає до власника, а кішка — до дому. У цьому справді багато правди. Якщо в його кімнаті (точніше, в тій, де він дуже часто буває), все змінюється, якщо ви регулярно йому пропонуєте нові лежанки та іграшки, він буде розгублений. Потім розгубленість зміниться настороженістю, а там і до агресії недалеко.
  • Привчити кота до ласки і поступливості можна, тільки якщо сама людина буде спокійною, прогнозованою для кішечки, стабільною. По-любому, однак без цього не можна домогтися бажаного. Необхідно, щоб вихованець перестав вас боятися, щоб добре реагував на Ваш голос, знав ваші звички тощо.

Це досягається власне шляхом раннього спілкування. Якщо навіть малюк зовсім ще нетямущий, тільки освоюється в новій для нього обстановці, станьте йому другом. Нехай він асоціює вас із вашим домом, до якого він прикипить, зрозуміло, трохи більше.

Чи можна карати кішку?

Зробити вихованця слухняним шляхом фізичного покарання не вийде. На відміну від собаки, який сприймає покарання як стимул до слухняності, кішка безумовно не любить цього. Чомусь побутує поширена думка, що навчити кота і собаку слухняності можна одними і тими ж методами. Однак у кішки і пса лише одна спільна риса — вони можуть жити поруч із людиною, а ось відмінності у них дуже великі. Тому те, що зручно використовувати стосовно собаки, кіт не потерпить.

  • Кішка нездатна сприймати прямі заборони. З нею необхідно домовлятися, пропонувати альтернативу. Просто “не можна” вона не зрозуміє. Коли маленький котик щось робить не так, мама легко б’є його лапкою по носі та муркоче, муркоче, власною котячою пояснює, у чому ж той завинив. Підхопіть цей прийом, якщо кошеня, наприклад, паскудить у кутах. Однак без криків і справжніх побоїв.
  • Вихованець повинен мати право вибору, як би дивно це не звучало. Не потрібно примушувати його йти на контакт з гостями, це тільки погіршить поведінку. Не потрібно в принципі бути нав’язливим із кішкою — спостерігайте за її звичками, помічайте особливості, постарайтеся допомогти там, де це реально.

Якщо є в будинку старша кішка, роль вчителя вона може на себе покласти. І це працює краще, ніж людське виховання. Якщо старша кішка спокійна, ласкава, то і її “вихованець” має багато шансів стати таким самим.

Психічні потреби тварин

Є така наука — зоопсихологія, що вивчає поведінку тварин. Частково, вона може дати відповідь на питання, як зробити так, щоб кошеня стало ласкавим. Якщо ви вникнете в тему глибше, то дізнаєтеся багато цікавого про психічні потреби кішок. Наприклад, на служіння людині, на відміну від собаки, кішка нездатна, але ось комфортно і зручно для себе жити поруч із людиною вона може. Близький (умовно близький, іноді й досить дистанційний) контакт для кішки можливий.

Коли кажуть, що кішка — тварина, що гуляє сама по собі, це не означає, що психічна необхідність вихованця — самотність. Це означає те, що кішці необхідні рамки, кордони, далі яких вона нікого до себе не підпустить.

Розуміння цього дасть можливість вам пізнати краще власного вихованця. Не потрібно вимагати від нього неможливого: ручний котик все одно ніколи не буде вірним, як пес. Проте він може жити поруч із вами, виконуючи певну дистанцію.

Період ранньої соціалізації — це вік кішечки від трьох до восьми тижнів. Його називають сенситивним (або чутливим). Це прекрасний час для засвоєння соціальних здібностей, для формування характеру. У такому віці необхідно спілкуватися з кошеням, якщо ви маєте таку можливість. Ви даруєте йому іграшку — кішка звикає до неї. Ви відбираєте іграшку, вона може не прийняти її. Це дуже залежна від звичок, від сформованих традицій істота. Якщо ви погодували котика в невстановлений час, якщо у вас вдома чужі люди, якщо ви навіть переставили меблі — кішечка може почати нервувати.

Власне завдяки цьому кошеня, яке з’явилося вдома, має бути спокійним від того, що все стабільно, всі іграшки, лежанки, кігтеточки, лоток на місці.

Секрети виховання

Фелінологи кажуть, що дуже ласкава кішка — це сита кішка. Про загодовування вихованця не йдеться, однак якщо ваш звір недоїдає, ласки від нього не дочекатися. Тільки не втручайтеся в процес їжі, це для кішечки (та й для будь-якої істоти, в принципі) процес інтимний. Не потрібно годувати тварину, якщо на кухні у вас велелюдно, шумно і голосно.

  • Дуже ласкава кішечка — це тварина, якій приділяють достатньо уваги. Якщо ви відмахуєтеся від вихованця, якщо не готові погладити його ще раз, не обтяжуєте себе розмовами з котом, то не потрібно чекати відповідної реакції. Обіймайтеся, разом дивіться телевізор, разом читайте газету — влаштовуйте собі перепочинку разом із кішкою.
  • Щоб звірятко стало ручним, тягати його на руках не можна. Дивно, проте це так. Маленьке миле кошеня хочеться погладити, взяти на ручки, але для чого? Воно цього не потребує, воно любить дистанцію, а якщо йому й захочеться уваги, воно обов’язково це покаже. Взявши його ще раз на руки, ви обмежуєте його рухи — котику це не сподобається. Якщо і берете кішку на руки, то так, щоб у неї була можливість піти практично в будь-який час: одна рука під груди, друга — погладжує звірка.
  • Тварина рятується від небезпеки дертися на висоту. Посадити дерево вдома не вийде, але різні будиночки і драбинки вище ви можете організувати. У разі стресу котик забиратиметься туди, почуваючись у безпеці. А це означає, і стрес виявиться меншим, коли маєте в нього укриття.
  • Ігри важливіші, ніж іграшки. Щоб кошеня було ласкавим, недостатньо накупити йому яскравих пружинок і кульок, що світяться. Необхідно грати з ним, бавитися, залучати всіх членів сім’ї до ігрового контакту з малюком. Граючи разом, ви починаєте розуміти одне одного, формується та сама можлива близькість людини і тварини.
  • Табу — це ваші руки або ноги як іграшка. Щойно ви починаєте стукати пальцями, смикати ногою, кішка в себе включає мисливця і нападає. Приготуйтеся до постійних подряпин. У цьому сенсі не можна викликати в кішці звіра. Однак якщо в запалі гри котик все ж напав на вас, руку не виривайте. Завмріть, без жодної посмішки подивіться на бешкетника, можете навіть пошипіти — він відпустить руку сам. І, можливо, більше нападати не буде.

Заводчики випускають з розведення всіх кішок з нестабільною психікою не дарма, не хочуть ризикувати бізнесом, як би прагматично це не звучало. Якщо ви взяли котика з вулиці, і він уже побачив, як мати відганяє від нього всіх дозвільних перехожих, впоратися з цією дикістю практично неможливо. Відлуння все одно будуть. Хоча з малюками простіше — їхня “особистість” ще формується, і ви можете вплинути на ситуацію.

Перед тим як взяти кошеня, поспостерігайте за його мамою. Не потрібно купувати “кота в мішку”, нічого не знаючи про його матусю, про умови, де він жив перші тижні життя. Як мінімум, якщо не готові надалі справлятися з його суворим характером.

Позначки:, , , ,
close