Криптококкоз у кішок

Поразка грибковими захворюваннями домашніх кішок діагностуються у ветеринарній практиці дуже часто.

До одним з небезпечних видів інфекцій грибкової етіології відноситься криптококкоз.

У кішок патологічний процес відрізняється ураження покривів шкіри, дихальних органів і дуже часто, головного мозку.

Основою інфекції виступає дріжджоподібний грибок, що передається повітряно-крапельним шляхом при вдиханні спор патогена.

Як кішка може інфікуватися криптококозом

Збудник захворювання-дріжджоподібний грибок з роду Cryptococcus neoformans .

Патоген переважно вражає респіраторний тракт, локалізуючись в дихальних шляхах і легеневих структурах.

При слабкому імунітеті у кішки, криптококова хвороба провокує ураження очей, шкіри і лімфовузлів. Інфікуватися домашня кішка може при тісному контакті з носіями інфекції – домашньої і дикої птицею.

Спори грибка виділяються з організму носіїв поряд з послідом. При прийнятних умовах в теплі і постійної вологи, власну контагіозність патоген може зберігати більше 2 років. Зараження кішки криптококозом відбувається при обнюхуванні землі, що містить в собі суперечки мікроорганізму.

Захворіти можуть не тільки вуличні кішки, а й ті, що проживають виключно в побутових умовах без доступу на вулицю. Джерелом інфекції може послужити підошва вуличного взуття самого господаря.

Період від моменту потрапляння патогена в організм тварини до моменту виникнення перших клінічних ознак, залежить від певних факторів. На період інкубації мають вплив:

  • стан імунної системи тварини;
  • вік кішки;
  • наявність хронічних патологій органів знаходяться всередині.

У групі ризику по зараженню грибковою інфекцією, викликаної Cryptococcus neoformans, знаходяться слабкі Тварини, Кішки у віці від 2 до 7 років і одна порода кішок – сіамська. Фахівці відзначають ще одну тенденцію-кішки хворіють у багато разів рідше криптококозом, ніж самці.

Криптококкоз у кішки провокує, перш за все, ураження носових пазух і носоглотки. Прояв клінічної картини має кілька отличиительных якостей, в залежності від індивідуальних особливостей організму тварини. У кішок при своєчасній постановці діагнозу, сприятливий прогноз.

Симптоми криптококкоза у кішок

На практиці ветеринарних лікарів у кішок виділяють дві ключових форми криптококової інфекції, що відрізняються за проявами клінічної картини. Виділяють назальну і шкірну форму патології.

Розвиток назальной форми інфекції грибка відрізняється наступними ознаками:

  • активне чхання і своєрідне пирхання, що супроводжується виділеннями слизового секрету з ніздрів;
  • проблеми з диханням (можлива задишка);
  • напади сильного кашлю.

У кішок при назальной формі криптококкоза, дуже часто з’являються ураження органів зору, що супроводжуються виділенням гнійного ексудату з очей. Несвоєчасно надане лікування тварині з назальной формою криптококової інфекції буде причиною розвитку складнощів у вигляді менінгіту.

Шкірна форма інфекції грибка відрізняється переважно ураженням покривів шкіри. Однак при цьому також локалізація збудника відзначається і в респіраторному тракті. Основні ознаки розвитку шкірної форми криптококкоза у кішки-набухання спинки носа і виникнення на поверхні нестандартних вузликів маленьких розмірів. З появою патології, вузлики починають виразитися, виділяється гній.

Лікування криптококової інфекції у кішок починається з діагностування.

З метою постановки точного діагнозу ветлікар призначає великий спектр досліджень. Діагностика інфекції грибка, тим більше в разі назальной форми патологічного процесу, утруднена. Причина-схожість клінічної картини з безліччю інших хвороб, що вражають респіраторний тракт.

Спеціаліст проводить уважний огляд пацієнта і призначає лабораторні дослідження. Основа постановки діагнозу-результати цитологічного дослідження мазків, взятих зі слизових оболонок носових ходів. Може стати в нагоді проходження рентгенологічного дослідження для візуалізації допустимих ущільнень в носовій порожнині.

Лікування криптококкоза у кішок

На підставі отриманих результатів, доктор розробляє тактику подальшого лікування.

Кішкам з шкірної формою криптококкоза рекомендується проведення операції з подальшим видаленням уражених ділянок покриву шкіри.

У комплексі терапевтичних заходів під час лікування інфекції грибка, спровокованої Cryptococcus neoformans, важливе значення має системна протигрибкова терапія. Всі грибкові захворювання лікуються протягом двох-трьох тижнів. Прийом протигрибкових препаратів не менше 1-2 місяців. Після повного клінічного одужання, прийом препаратів триває ще 2-3 тижні.

Підставою для припинення медикаментозної терапії служить лабораторний аналіз. Терапія триває до того часу, поки показники до сироваткового криптококового антигену не будуть негативними.

У лікуванні криптококозу у кішок використовуються ітраконазол, Флуконазол, Кетаконазол, Тербінафін, Амфотерицин. Дозування препарату, кратність прийому і тривалість лікування визначає ветлікар.

При відсутності уражень головного мозку або центральної нервової системи, прогноз лікування для побутових кішок хороший.

З метою попередження розвитку криптококової інфекції у кішок, рекомендується дотримуватися ряду правил. До нашого часу ефектною вакцини від криптококкоза не розроблено. У зв’язку з цим, для усунення зараження домашніх кішок грибковою інфекцією, потрібно:

  • зменшити контакт улюбленця з потенційним джерелом захворювання (безпритульні тварини, фікалії птахів);
  • забезпечити тварині правильне, правильне харчування, що дозволяє підтримувати імунітет на найвищому рівні;
  • систематично відвідувати ветлікаря з метою профогляду.

Виконуючи правила і рекомендації, господареві вийти зменшити небезпеки інфікування кішки не тільки криптококозом, а й рядом інших хвороб, що передаються повітряно-крапельним і контактним шляхом.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close